Kişisel Gelişim

Her Şeyin Anlamsız Gelmesi Psikolojik Bir Sorun Mu? Hayatın Anlamsız Gelmesi Üzerine

Bu yazıda ne var?
 • Hayatın anlamsız gelmesi normal mi?
 • Her şeyin boş olduğunu anlamak normal mi?
 • Hayat anlamsız geliyorsa ne yapmalıyız?
 • Her şeyin anlamsız gelmesi psikolojik bir sorun mu?

Her şeyin anlamsız gelmesi psikolojide bilinmezlik konusudur. Yaşamın saçma gelmesi, ölümü düşününce her şeyin boş gelmesi gibi düşünceler psikolojide bir çok konuya bağlanır. Özellikle varoluşsal sancılar, kimisine göre depresyon iken, kimisine göre ise duygu durum bozukluğu olabilir.

Aslında her iki sonuçta doğrudur, fakat farklı sebepler de vardır. Meslektaşım olan bir psikoloğa gelen bir hastanın sözleri şu şekildedir.

“Çok çalıştım, çok heves ettim. Bir şeyler kurmak isterken aniden annemi kaybettim. Sanırım biraz ağır koymuş olacak ki aradan yıllar geçmesine rağmen halen atlatamadım. Bir işe başlıyorum, ama sonunda aklıma ölüm geliyor. Sıfırdan başlayıp, sıfıra gittiğim aklıma geliyor. E haliyle moralim bozuluyor. Sonunda da ölümü düşününce her şeyi boş gelmesi kaçınılmaz oluyor. Hayatın anlamsız gelmesini geçtim, hiçbir şeyden zevk alamaz bir hale geldim.”

Bu yazıda her şeyin anlamsız gelmesi psikolojik açıdan neyi ifade eder, hayatın anlamsız gelmesi normal mi ve her şey gerçekten de boş mu gibi konulara odaklanacağız. Hem kendi hastalarımdan edindiğim deneyimleri, hem de meslektalarımın deneyimlerini aktaracağım. Konu biraz derin, çayınız kahveniz hazırsa başlayalım…

Hayat gerçekten boş mu? Yaşamın saçma gelmesi normal mi?

Hayat bizim içerisine koyduklarımızla anlam kazanır. Bir hedefiniz, amacınız ve uğraşınız yoksa hayat anlamsız gelebilir. Hayatın anlamsız görünmesinin nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, depresyon veya diğer duygu durum bozuklukları gibi ruh sağlığı sorunları üzüntü veya umutsuzluk duygularına yol açabilir.

yaşamın anlamsız gelmesi üzerine

Ayrıca, işte, evde ya da sosyal hayattaki tatminsizlik, kişinin hayatında daha derin bir anlam arayışına girmesine yol açabilir. Hayat güzeldir. Ancak bazen monoton bir döngü içinde olduğunuzu, her gün aynı şeyi yaptığınızı veya anlamsız bir hayat yaşadığınızı hissedebilirsiniz.

Yaşamın saçma gelmesi zaman zaman normal olarak kabul edilir. Çünkü, kişinin vücut sağlığı ve ruhsal sağlığı için bu gibi duygular gereklidir. Şöyle örnek vereyim: Bildiğiniz gibi grip olduğumuzda halk arasında “şifayı kapmışsın” derler.

“Grip gibi enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin çalışmasını ve güçlenmesini sağlar. Vücut, hastalık etkenlerine karşı antikorlar üretir ve bu süreçte bağışıklık sistemi güçlenir.”

Anlatmak istediğim şey, aslında bu gibi duygular insan için gereklidir. İnsanın dozunda her duyguyu da tatması gerekir. Bu şekilde elindeki mutluluğun farkında olur.

Hayatın Anlamsız Gelmesinin Belirtileri

Hayatın anlamsız geldiğini düşünmenize yol açan birçok belirti olabilir. Bazen “Bunun anlamı ne?” diye düşünürsünüz, ancak diğer durumlarda bu hisler daha belirsiz olabilir:

 • Yaptığınız hiçbir şeyin önemli olmadığını hissedebilirsiniz.
 • Olayların sonucunu umursamaktan vazgeçmiş olabilirsiniz.
 • Eskiden size keyif veren şeyler artık boş veya anlamsız gelebilir.
 • Umutsuzluk hissi yaşayabilirsiniz.
 • Çabalarınızın hedeflerinize ve isteklerinize ulaşmanıza yardımcı olmayacağını düşünebilirsiniz.
 • Yaptığınız şeylerin aslında boş olduğunu, bu sebeple hevesinizin kırıldığını görebilirsiniz.

Neden Bu Şekilde Hissediyorsunuz?

Herkes hayatlarının bir noktasında amaçlarını sorguladıkları dönemler yaşar. Kayıp hissedebilirler. Kim olduklarından emin olmayabilirler ya da hayatın daha büyük bir anlamı olup olmadığını merak edebilirler. Hayatın anlamsız gelmesi, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir:

 • Stresli veya zor bir dönemden geçiyor olabilirsiniz ve bu durum her şeyin anlamını sorgulamanıza yol açabilir.
 • İşinizde, okulda, ilişkilerinizde veya hobilerinizde tatminsizlik yaşıyor ve daha fazlasını mı kaçırıyorsunuz diye merak edebilirsiniz.
 • Başarılarınızın gerçekten önemli olmadığını veya büyük bir etkisi olmadığını düşünebilirsiniz.
 • Hayatınızda ne yapmanız gerektiği veya hangi adımları atmanız gerektiği konusunda belirsizlik yaşıyor olabilirsiniz.
 • Gerçekten ne istediğinizi bilmediğiniz için hedef belirlemekte zorlanıyor olabilirsiniz.
 • Major depresif bozukluk, distimi veya bipolar bozukluk gibi bir ruh hali bozukluğunuz olabilir.

Neden ne olursa olsun, bu şekilde hissetmenin yalnız olmadığını unutmamak önemlidir. Hayatınıza anlam katacak şeyleri bulmak için adımlar atmak, önemli bir ilk adımdır.

Hayata Anlam Katan Nedir?

her şeyin anlamsız gelmesi psikolojik mi konulu bir görsel

Hayata anlam katan birçok farklı şey vardır ve bunlar kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar için aileleri ve arkadaşlarıyla olan ilişkiler, onlara anlam ve amaç duygusu verir. Diğerleri, işlerinde, hobilerinde veya yaratıcı tutkularında anlam bulabilir. Bazıları için ise manevi veya dini inançlar, hayatın anlamını bulmalarına yardımcı olur.

Önemli olan, sizin için en değerli olanın ne olduğudur. Herkesin hayatına anlam katan farklı değerler ve inançlar vardır. Yanlış bir cevap yoktur. Başka birine anlam, amaç ve tatmin duygusu veren şey, sizin için aynı etkiyi yaratmayabilir ve bu tamamen normaldir.

Eğer kaybolmuş veya hayatın anlamı hakkında belirsiz hissediyorsanız, sizin için en önemli olan şeyleri düşünmek faydalı olabilir. Değerleriniz ve inançlarınız nelerdir? Ne yapmaktan hoşlanırsınız? Sizi mutlu ve tatmin eden nedir?

Zaman ayırarak, sizin için en önemli olan şeyleri düşünmek, hayatınıza anlam katmanıza yardımcı olabilir. Bu, zamanınızı ve enerjinizi nasıl kullanmak istediğinizi belirlemenize de yardımcı olabilir.

Önerilen Yazı: Hayatınızı Pozitif Hale Getirecek En Etkili Olumlama Cümleleri

Hayat Anlamsız Geliyorsa Ne Yapmalıyız?

Hayatın anlamsız gelmesinin bir çok sebebi olabileceğini unutmamak önemlidir. Yaşamın saçma gelmesinin zaman zaman normal olduğunu, insana bu gibi duyguların bazı zamanlarda iyi geleceğini belirtmiştik. Bu gibi zamanlar, aslında yaşam amacını tekrar bulmak için çeşitli fırsatlar açar. Hayat anlamsız geliyorsa ne yapmalıyız gibi bir soruya cevap olarak, çabalamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Hayat amacı ancak o zaman bulunur.

Ek olarak sizlere aşağıdaki gibi tavsiyelerde bulunabiliriz:

1. Amaçla Yaşamak

Amaçla yaşadığınızda, yaptığınız her şeyin nedenini bilirsiniz. Hayatınızın her yönünü, vizyonunuza veya hedeflerinize uyup uymadığını görmek için incelersiniz. Amaçla yaşamak, günlük yaşamınızı temel inançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda şekillendirmek demektir.

Amaçlı bir yaşam sürdürmek zor olabilir, çünkü kişisel değerlerinizi ve inançlarınızı tanımlamaya başlarsınız. Bu süreçte, sosyal medyadan uzaklaşarak ve olumlu bir iç diyalog pratiği yaparak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Duygularınızı derinlemesine inceleyerek, ne istediğinizi ve amaçla yaşamak için neye ihtiyacınız olduğunu keşfetmeyi düşünebilirsiniz. İşte başlamanıza yardımcı olabilecek bazı sorular:

 • Bana ne mutluluk getirir?
 • Hangi tutkular ve ilgi alanlarını daha fazla keşfetmek isterim?
 • Beni başarıya götüren nedir?
 • Başarı benim için ne anlama gelir?

2. Şükran Pratiği Yapmak

2017 yılında yapılan bir araştırma, hayatınızdaki şeyler için şükran duymanın ve bunu göstermenin, çevrenizdeki iyi şeyleri kucaklamanın bir yolu olduğunu öne sürüyor. Bu, hayallerinizdeki hayata yönelmenize ve günlük yaşamınızda bir amaç bulmanıza yardımcı olabilir.

2022 yılına ait araştırmalar, şükran yazmanın insanlara olumlu bir çerçeve sunarak stresin azalmasına ve ruh halinin iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Günlük yaşamınıza şükranı dahil etmek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Size olumlu etkisi olan birine mektup yazmak
 • Minnettar olduğunuz şeylerin bir listesini yapmak
 • Minnettar hissettiğiniz anlarda durup düşünmek
 • Dua ederken şükran ifade etmek

3. Hayata Anlam Katan Şeyleri Keşfetmek

Hayatınıza anlam katan şeyleri izlemek, olumlu yönleri bulmanıza yardımcı olabilir. Bazen bu, doğal bir manzara veya beklenmedik bir nimet gibi basit görünen şeyler olabilir.

Klinik psikolog ve yazar Dr. Noelle Nelson, “anlamlı bir şey yapmak, o eyleme anlam ve değer katmak demektir” diyor.

Nelson, günlük yaşamınıza anlam katmanın yollarını şu örneklerle açıklıyor:

 • Sabah alarmınızı gününüze hazırlıklı başlamak için yeterli zaman ayıracak şekilde ayarlamak
 • Eşinize rutin olduğu için değil, ne kadar değer verdiğinizi göstermek için hizmet etmek

Ayrıca, kahve farkındalığı egzersizini denemeyi düşünebilirsiniz. Bu, seçtiğiniz bir içeceği (kahve, çay veya su gibi) içerken beş duyunuzu fark etmeyi içerir.

4. Olumlu İlişkileri Önceliklendirmek

Olumlu insanlarla vakit geçirmek, hayatınıza anlam katmanın kesin bir yoludur. En iyi ilişkiler, sizi destekleyen ve pozitiflik katan, aynı zamanda yolculuğunuzda sizi teşvik eden insanlarla olanlardır.

Aileniz ve arkadaşlarınızla anıları paylaşarak nostaljiye yer açmayı, size mutlu anları hatırlatan müzikler dinlemeyi veya hayatınızdaki önemli olayların bir albümünü yapmayı düşünebilirsiniz.

2022 yılına ait araştırmalar, nostaljik anlar yaşamanın, insanların hayatlarında anlam bulmalarına, bu anlamı sürdürmelerine ve yeniden kazanmalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmalar ayrıca, nostaljinin, zorluklarla karşılaştığınızda bile aidiyet ve kabul duygusunu artırabileceğini öne sürüyor.

5. İnançlara Yönelmek

Din insana anlam katar. Ancak bu dinin, başkasından duyma değil de kişinin kendi araştırmasıyla edindiği bilgiler ile öğrenilmeli. Allah inancı, bir çok hastaya duygusal bir fayda sağlıyor. Burada kast edilen şey bir şeylere inanmak değildir. Bir yaratıcıya inanmak, kişiyi ruhsal yönden yalnız olmadığına ve bir anlamı olduğuna iter.

Her Şeyin Anlamsız Gelmesi Psikolojik Bir Sorun Mu?

Her şeyin anlamsız gelmesi psikolojik bir sorun da olabilir. Yukarıda bahsini ettiğimiz duygu durum bozuklukları, depresyon ve son dönemlerde yaşanılan ani olaylar da anlamsızlığa yol açabilir. Aynı şekilde her şeyin anlamsız gelmesi psikolojik bir sorun olmayabilir de.

Son Sözler

Hayatın anlamsız gelmesinin nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve başa çıkma yöntemleriniz de değişebilir. Ancak, yalnız olmadığınızı unutmayın.

Günlük olarak amaç ve şükran pratiği yapmak, sağlıklı ilişkiler kurmak veya sıradan anlara değer katmak gibi kendinize yardımcı olabileceğiniz bazı ipuçları, durumla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ve yine unutmayın ki bu gibi durumlar zaman zaman normal olabilir. Ancak sürekli bu şekilde hissediyorsanız, çözüm üretmeniz gerekmektedir.

ölüm düşüncesi çeken bir kişi

Önerilen Yazı: Hayatta amaçsız hissetmek

4.9/12 - (5 votes)

Psikoloji Meraklısı

Herkese merhaba ben Metin Avcı. Bugüne kadar bir çok psikoloji, kişisel gelişim ve ilişkiler hakkında içerikler ürettim. Şimdi ise BlogLabs web sitesinde içerik üretiyorum. Psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Gerek okullarda gerekse de staj yerlerinde öğrendiğim şeyleri burada paylaşmaktan geri durmuyorum. Bir konu hakkında olabilecek tüm kaynakları taramaya çalışıyorum. Ardından sizlere bu güzel içerikleri paylaşıyorum. Takip edin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Çok güzel yazmışsınız gerçekten özellikle o anlam arayan kişi be mesh etti. İnsanların yaşamı boş görmesi bence de geçici bi durum yani düşünsenize boş gelen bir hatayı kim yaşamak isterki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu