SağlıkTeknolojiYaşam Tarzı

Hava temizleme ve nemlendirme cihazları gerçekten de faydalı mı?

Bir internet sitesinden alışveriş yapıyorsunuzdur, sağlık kategorilerinde gezinirken karşınıza “hava temizleyici” adı altında hava temizleme cihazı satıldığını görürsünüz. Hatta bazı mağazalarda yüksek ürün satın alındıktan sonra, hediye olarak size hava temizleme cihazı verilir. Özellikle bir hava temizleyici satın almak istiyor da olabilirsiniz. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve teknolojinin pik noktasındayız.

hava-temizleyici-cihazlar-bloglabs-net
Hava temizleme cihazı ne işe yarar?

Aynı zamanda hava kirliliği konusunda da pik seviyesindeyiz. Hal böyle olunca, insan ister istemez bir çözüm arayışına giriyor. Çünkü kimilerinin bir hastalığı mevcuttur, kimilerinin ise bir bebeği olduğu için doğal olarak havayı temizlemek ister. İşte bu yazıda okuyacaklarınız, hava temizleme cihazları faydalı mı yoksa işe yaramaz bir ürün mü öğrenmiş olacaksınız.

Hava temizleyici cihazlar ne işe yarar

Aslında adından da anlayabileceğimiz üzere, “hava temizleme” görevini görürler. Başlıca işleri bulunduğu ortamdaki havayı filtrelemek ve temizlemek. Pandeminin patlamasından bu yana, özellikle hastanelerde, okullarda veya şirketlerde sağlık için temiz bir hava ön plana çıkmaktadır. Bu işi de elbette hava temizleme cihazları olarak bildiğimiz makinelere kalmış durumda. Bu yazıda hastanelerde bulunan hava temizleme cihazından bahsetmeyeceğiz. Nitekim bu yazıda internetten satın aldığınız, ev için hava temizleme cihazlarından bahsedeceğim. Bu cihazlar hastanedekilere kıyasla çok daha ufak ve ekonomiklerdir.
Kısaca anlatmak gerekirse, odadaki havayı emer. Emdiği havayı belli fitrelerden geçirir. Bu filtrelere genelde toz, hayvan kılları, gözle görülmeyen bakteriler, saç gibi takılır. Arınmış havayı ortama salarak, temiz bir havayı hedefler.

Hava temizleyici cihazlar nasıl çalışır?

Hava temizleyici, iç mekân havasını filtreler ve çeşitli kirli hava kaynaklarını, havayı kirleten etkenleri ortadan kaldırarak arındırır.

Hava temizleme işlemi birkaç aşamadan geçer. İlk olarak, temizleyici, parçacıkları tutmak için odada bulunan havayı çeker.  Sonra havayı kirleten parçacık ve tozları bir filtreden geçirerek, toz ve bakterilerden arındırır.

Hava temizleyicinizin performansına bağlı olarak, odalarınızın büyüklüğü (yatak odası, oturma odası, yemek odası), ofisler, ortak alanlar, açık alanlar vb. ile ilişkili farklı ortamları temizleyebilir.
Odayı veya belirlediğiniz alanı tam anlamıyla temizlemesi için, cihazı odanın pencere olmayan en uç kısmına yerleştirmeniz gerekli. Böylelikle temizleyici cihaz tüm odayı hedef alarak adeta pencere açmışsınız gibi havalandırır.

Hava temizleyicileri kimler içindir?

Alerjisi, astımı veya solunum yolu hastalıkları olan kişiler elbette hava temizleyicilerinin ana hedef kitlesidir. Kirli bir iç mekânda, bu hassas insanlar nefes almada zorluk, hapşırma, gözlerde kızarıklık veya kaşıntı hissedebilir. Bununla birlikte, hava temizleyicileri hastalanma konusunda daha hassas olan insanlar için önerilir.
Çünkü hava kirliliği sorunlarının zorluğu vardır: en ince ve en zararlı kirletici parçacıklar çıplak gözle görülemez. Bu sebepten dolayı içimize çektiğimiz havanın temiz olup olmadığını bilemeyiz..
Zaten, her gün evinizi havalandırmanız gerekmektedir. Çünkü belli bir kapalı ortamda kirli havanın oluşması oldukça kolaydır. Özellikle de geceleri daha yoğun bir hava olduğunu fark etmişsinizdir.

Hava temizleyici cihazlar işe yarar mı?

Hava temizleyici cihazların faydalı olduğunu anlamış bulunmaktayız. Odanın içindeki havayı temizlediğinden ötürü birçok hastalık ve alerjiye iyi geldiğini bilmekteyiz. Fakat bazı makineler odayı temizlerken adeta odada bir hortum oluşturabiliyor.
Farkında olmadan etrafınızda binlerce bakteri dönebilir. Bu gibi durumlardan ziyade, hava temizleyici cihazlar oldukça faydalıdır.
Eğer çeşitli solunum yolu hastalıklarınız var ise, bir adet almanız tavsiye edilir. Bu gibi cihazlar artık çok ufak bir şekilde her alanda kullanmak için mevcuttur. Ofiste masaya koymak için ideal usb çıkışlı modelleri bile mevcuttur. İhtiyacınıza göre en uygununu seçebilirsiniz.

Hava kalitesini iyileştirmenin diğer yolları

Belki bir cihaz kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Fakat sadece bir makine yardımı ile değil de kendiniz de ortamdaki havayı temizlemek için birkaç yola başvurabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları.

Düzenli olarak süpürün.  Havadaki pislikler, havaya yeniden dağılmadıkça, mobilya ve halılara yerleşen daha büyük alerjenler (örneğin toz akarları ve evcil hayvan tüyleri) kendi kendilerine ortadan kalkmaz. Zeminleri ve mobilyaları temizlemek için haftada bir veya iki kez mutlaka evi süpürün, temizleyin.

Kapalı mekanlarda sigarayı bırakın. Sigara dumanı ortama siner. Hatta kıyafetleriniz ve eşyalarınızın üstüne kötü kokular bırakır, aynı zamanda bulunduğunuz çevreye de.

Havalandırın. Temiz ve kuru havanın içeri girmesi için güzel günlerde pencerelerinizi açın. Polen veya ilgili alerjiler pencereleri açmanıza engel oluyorsa, klimanızı veya hava temizleme cihanızını temiz bir hava filtresiyle çalıştırın .

Kimyasalların kullanımını azaltın. Kimyasal ağırlıklı temizlik ürünlerini sınırlayın ve yaşam alanlarınızın yakınında boya, yapıştırıcı veya böcek ilacı saklamayın.

Kaynaklar: priorityrentalgoodhousekeepingepa.gov

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu