Hikaye

Hamilelikte su içmek neden bu kadar önemlidir?

Hamilelikte su içmek pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Bilinmeyen yanı ise hamilelikte su içmenin ne kadar önemli olduğu yönündedir. Hamilelikte bazı şeylere dikkat etmeniz yönünde size uyarılar yapıldığını fark etmişsinizdir. Bunlardan biri de gerek hamilelik esnasında gerek ise günlük bir yaşamda dikkate almamız gereken su ihtiyacıdır. Hem bebeğin sağlığını korumak, hem de zinde olarak aktif kalmak için hamilelikte su içmeye yeteri kadar önem vermeniz gerekiyor.

Hamilelik bir kadının kendine daha fazla özen göstermesi gereken yaşam dönemlerinden birisidir. Çok da abartılmamış ve iyi bir diyetin sonunda hem bebek sağlığı için hem de anne sağlığı için iyi bir diyet şarttır. Hamilelik esnasında su ihtiyacının bu kadar fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Hamilelikte suya daha fazla ihtiyaç duymaktayız

Bir kadının hamilelik sırasında daha fazla miktarda su içmeye iten bazı faktörler vardır. Yapılan bir araştırmada hamile olan kadınların günde 2-3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bu sadece 1 hafta için geçerli değil. Gebelik süresi boyunca geçerlidir. Aynı zamanda günlük ihtiyaç için de 2 litre yeterlidir.


Su ve Sağlık Araştırma Enstitüsü Bilimsel Komitesi üyesi Jesus Roman’a göre, hamilelik sırasında, amniyotik sıvının oluşumu ve fetüsün büyümesi kadın vücudunda daha fazla su ihtiyacı doğurur. Bu nedenle gebelik esnasında su içmeyi kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor. “

Devamında da şu şekilde belirtiyor;“Bu zamanda sıvı birikmesi çok yaygındır. (kol, bacak ve gövde kısımlarında oluşan ödem atıkları) Bu tarz şişkinlikleri önlemek için de su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Gebelik döneminde basen gibi şişkinler daha fazla artmaktadır. Su içmek sürekli vücudu yenilediği için, şişkinlik olma riskini azaltır.”

Günümüzde çoğu hamile kadın veya hamilelik döneminden geçen kadınların söylemlerine göre, doğuma yaklaşıldığı zaman ayaklarda şişme ve ek olarak daha da bir halsizlik hali meydana gelmektedir. Hatta bebeğin ağırlığı yüzünden geceleri uyku sorunları, gün boyunca aşırı terleme gibi durumlarda baş göstermektedir.

Bu gibi nedenlerden ötürü Su ve Sağlık Araştırma Enstitüsü’ne göre, fetüsün beyninin doğru gelişmesini engelleyecek dehidrasyondan kaçınmak gerekir.

hamilelikte-su-icmek-neden-onemlidir-bloglabs-net (3)
Hamilelikte su içmek

Hamilelikte dehidrasyon belirtileri

Dehidrasyon demek, vücudun yetersiz suya veya çok fazla suya maruz kalmasından ötürü oluşan sorunlara denmektedir. İnsan vücudu günlük 2-3 litre arası su kaybetmektedir. Bu su kaybının yanında çeşitli kalsiyum ve mineral gibi elementlerde terleme gibi nedenlerden kaybedilir.

Dehidrasyonun tipik belirtisi olan baş dönmesi, yorgunluk ve hafif düzeyde hafıza bozukluğu baş gösterse de, bunu tamamen su içmemeye bağlayamayız. Dehidrasyonun en belirgin belirtisi ise ağızda oluşan kuruluktur. Her gün mutlaka günde en az 3 litre su içerek, (en azından hamilelik süresince) duygusal çöküntüden, halsizlikten ve yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Ek olarak sağlıklı bir diyet ve günde en 30 dakikalık bir spor rutini ile hamileliğinizin tadını çıkarabilirsiniz…

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu