Hikaye
Trend

Göz altı torbaları ve morlukları nasıl geçer?

Gözlerinizin altındaki çirkin, şişkin torbalar sizi üzüyor mu? 
Hemen hepsi düzeltici bakım ile başarılı bir şekilde yönetilebilir. Göz altı torbalarının neden ortaya çıktığını ve onlardan nasıl hızlı bir şekilde kurtulabileceğinizi yazımızda belirttik, iyi okumalar.

Gözlerin altındaki koyu halkalar, yorgunluk ve sağlıksızlığın bir işareti olarak kabul edilir, ancak çoğu zaman durum böyle değildir. Göz çevresindeki deri çok incedir. 
Öyle ki kılcal damarlar parlayarak cilde mavi-mor bir renk verir. Cilt yaşlandıkça morarma daha belirgin hale gelir, ancak bu sadece kozmetik bir değişikliktir.
Göz altındaki cilt tonunun koyu kahverengiye daha yakın olduğunu fark ederseniz, büyük olasılıkla bunlar klasik “koyu halkalar” değil, doğal pigmentasyon veya yaşlılık lekeleridir. Ayrıca güneşle sık temastan da görünebilirler.

Göz altı torbaları neden oluşur?

Göz çevresi çok hassastır.  Uykusuzluk, sağlıksız bir yaşam tarzı, sigara ve yaşlanma burada gözle görülür izler bırakır, çünkü göz çevresindeki deri yüzün diğer bölgelerine göre üçkat, vücudun derisinden altı kat daha incedir. Sıvı genellikle alt göz kapağındaki damarların oldukça ince duvarlarında birikir. Bu birikmeden sonra kılcal damarlar aracılığıyla dağıtılır. Damarların en ince dalları, gözlerin altında koyu halkalar oluşturur.  Bu normal bir şeydir, ancak bazen ciddi bir hastalığın belirtisidir.  Göz kapaklarının, özellikle de alt kısımların şişmesi, bazen zayıf bir kalp, böbrek fonksiyon bozukluğu veya alerjiye işaret eder ve semptomlar devam ederse, kesinlikle bir doktora danışmalısınız.

Göz altındaki torbaların” ana suçlusu kesinlikle yaştır. Bu durumda sıvı yerine gözlerin altında yağ birikimi oluşur. Genellikle göz altındaki yağ dokusu ince bir ayırıcı tabaka ile yörüngede tutulur. Zayıflarsa yağ dokusu sarkar ve göz altında torbalar oluşur.
Bir kişi yaşlandıkça, gözlerin hemen altından bu değişim daha net görünür. Çünkü bu noktalarda yaşla birlikte kaslar ve bağ dokusu yıpranır. Göz altı torbalarının alınması kozmetik işlemlerde ve operasyonlarda belli bir yer tutar. Elbette doğal yollar ile de çözümler mevcut. Fakat yaşınız eğer genç ise, fakat göz altı torbalarınız sarkıyor ise doktora danışmanızda fayda var.


Göz altı torbalarının nedenleri:

 • zayıf doku
 • uyku ve stres eksikliği
 • genetik eğilim
 • alerjik reaksiyon
 • Sağlıksız yaşam tarzı
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Yetersiz su içmek

Göz altı torbaları sahibine yorgun ve bitkin bir görünüm verir. Öte yandan ışıltılı ve parlak gözler, genç ve çekicidir. Bu nedenle birçok kişi göz altı torbalarını ameliyatla gidermeye karar verir. Doktor alt göz kapağında küçük bir kesi yapar, yağlar alınır, deri ve kaslar gerilir. Ancak bu ameliyat beraberinde bir çok riski barındırır.

Göz altı torbalarından kurtulmanın yolları

Göz altı torbaları çevre veya sağlık sorunlarından kaynaklanıyorsa, bazı basit ev ilaçları ve yaşam tarzı önerileri göz altı torbalarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.  Örneğin:

 • Yeterince uyuyun (günde ortalama 8 saat).
 • Gözlerinizin etrafında sıvı birikmesini önlemek için başınız yüksekte uyuyun .
 • Yatmadan önce bir şey içmeyin ve gün içinde tuzlu yiyecekler yemeyin.
 • Tercihen dik oturarak nemli, serin bir bez şeklinde gözlere kompres uygulayın.  Alternatif olarak, şişliği hafifletmek için soğuk salatalık dilimleri veya nemli çay poşetleri kullanabilirsiniz.
 • Alerji semptomlarını kontrol edin,  patojenlerden kaçının ve reçeteli veya reçetesiz alerji ilaçları alın.
 • Göz altındaki koyu halkaları gizlemek için kozmetik kapatıcılar kullanın .
 • Günlük olarak su ihtiyacınıza önem verin.

Sigara içiyorsanız, bu alışkanlıktan kurtulmaya çalışın. Sigarayı bırakmak sadece genel sağlığı korumak ve görüşü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda cildi incelten kolajen kaybını da yavaşlatır. Göz altı torbalarından kurtulmak için estetik ameliyat olmaya karar verirseniz ilk önce sigarayı bırakmayı deneyin. Sigara içmemek sizi daha hızlı iyileştirebilir. En azından deneyin.

Ayrıca göz altındaki cildi sıkılaştırmak ve şişkinliği azaltmak için tasarlanmış kırışık önleyici tedaviler ve terapötik tedaviler de vardır. Bunlara kimyasal peeling, lazerle cilt yenileme ve dermal dolgu enjeksiyonları dahildir. Eğer durum ciddi ise bir plastik cerraha mutlaka başvuru yapılmalıdır.

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu