Sağlık

Göbek yağlarını eritmek için en iyi 3 egzersiz ve beslenme tavsiyesi

Kararınızı verdiniz, artık göbek yağlarınızdan tamamen kurtulmak istiyorsunuz. Pekala başarıya ulaşmak için gerekenin ilk adımı isteyen atmış bulunmaktasınız. Çeşitli diyetler veya bir kaç spor türüne baktınız ama sizin için uygun olanı bulamadınız. O kadar çok egzersiz var ki hangisi göbek yağlarını eritmek için daha ideal karar veremediniz, olabilir. Bu yazıda yağ yakıcı olan özellikle de göbek ve bel çevresinde çıkmış olan yağları yakmak için çeşitli egzersizlerden bahsedeceğim.

En iyi yağ yakıcı egzersizler nelerdir?

Göbek yağları nasıl erir kısmına gelmeden önce bahsetmek istediğim bir şey var: Terlemeden ve zorlanmadan göbek bölgenizden kurtulamazsınız. Aslında bu bel çevresi, basenler ve daha bir çok şikayetçi olduğunuz konu için geçerlidir. Spora başlayanlar için söylenen, hatta spor salonlarının duvarlarında asılı olan o yazıyı hatırlayın: NO PAİN NO GAİN! Demek istediğimi anlamışsınızdır.

Yoğun bir çaba göstermeden, yağ kaybını tetiklemek ve küçük göbeğinizden kurtulmak imkansızdır. Yoğun bir çabadan kastım, kardiyo (yağ yakmak için) ve kas güçlendirme yani fitness arasında bir karışımdan bahsediyorum. 

1. İp Atlamak

Göbek yağı eriten egzersizler ve  beslenme önerileri

İşte basit ama çok faydalı bir egzersiz tavsiyesi. Üstelik çok eğlenceli bir aktivitedir. Spora yeni başlayanlar için oldukça yapılabilir bir aktivitedir.
Kalp, solunum ve kas dayanıklılığını geliştirir, ancak aynı zamanda kasları eşit olarak inşa etmenizi ve maksimum kalori yakmanızı sağlar. 15 dakikalık ip atlama, 30 dakikalık koşuya eşittir. Aynı zamanda göbek yağlarını eritmek için harika bir başlangıç egzersizidir. O halde siz de göbek yağlarını yakmak için başlangıç olarak bu basit egzersize başlayabilirsiniz.

2. Aralıklı koşu

Aralıklı oruç tamam da, aralıklı koşu da neyin nesi diyebilirsiniz. Aralıklı koşu demek adından da anlaşılacağı gibi kesit kesit koşu veya yürüyüş demektir. Bir anda, özellikle başlangıç aşamasındayken uzun süreler boyunca koşu yapamazsınız. Bunun için dinlen ve koş yöntemi uygulanarak yapılan bir spor aktivitesidir.

Aralıklı koşu yağ yakımını en üst düzeye çıkaran yüksek, orta ve hafif yoğunluk seviyelerini içerir. Üstelik bu yöntem ile daha da etkili bir şekilde göbek bölgesindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

3. Burpee Egzersizi

Göbek yağlarını yakan yoğun egzersiz serisinde burpee hala iyi bir egzersizdir. Bu tipik bir crossfit ve aerobik egzersizdir. Farklı klasik fitness duruşlarını yüksek hızda bir araya getirmekten oluşur. Bu egzersiz göbek ve bel çevresini yakmakla kalmaz aynı zamanda bacaklardaki basenlerden ve fazlalıklardan kurtulmanızı sağlar. Bu egzersizi yaptığınızda baştan aşağıya neredeyse tüm kaslarınız çalışmaktadır

Göbek bölgesindeki yağları eritmek için egzersiz tavsiyesi olarak en iyi egzersizler üstte gördüklerinizdir.

Şimdi ise bu yağlardan kurtulmak isteyen kişilerin nasıl bir beslenme sürecini izlemeleri gerektiğine değinelim.

1. Şekerli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın

Şekerin zararları konusu her geçen gün daha da bir doğruluk kazanıyor. Fiziksel olarak verdiği zarardan ziyade mental olarakta oldukça yıpratmaktadır. Şeker bağımlılığınız var ise hemen bırakmanızı veya azaltmanızı öneririm.

Araştırmalar, rafine şekerin metabolik sağlık üzerinde benzersiz zararlı etkileri olduğunu gösteriyor.

Çok sayıda araştırma, çoğunlukla yüksek miktarda fruktozdan kaynaklanan aşırı şekerin, karın ve karaciğer çevresinde yağ birikmesine yol açabileceğini göstermiştir
Şeker, yarı glikoz ve yarı fruktozdur. Fazla şeker yediğinizde, karaciğer fruktozla aşırı yüklenir ve onu yağa çevirmek zorunda kalır. Bunun sonucunda da vücutta çeşitli etkiler gösterme başlar. Yüksek kilo, sürekli yorgunluk hissi, bitmek bilmeyen tatlı yeme isteği ve bir doymama hissi ile kişi, sürekli kısır döngü içerisinde dönüp durur.

2. Lif açısından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin

Göbek eritmek için bol lifli gıda
Göbek eritmek için bol lifli gıda

Lif açısından zengin gıdalar tüketmek sağlık için oldukça faydalıdır.
Diyet lifi çoğunlukla sindirilemeyen bir bitki maddesidir. Bol miktarda lif yemek kilo vermeye yardımcı olur. Ancak lifin yediğiniz lifin türü önemlidir.
Bazı lifler kilo vermenin tam tersine kilo alımına yardımcı olmaktadırlar. Bu lifleri iyice araştırmalı ve seçiminizi ona göre yapmanız gerekmektedir.

Aşağıda linkini ve konusunu bırakacağımız bir araştırmaya göre günde ilave 14 gram lifin, kalori alımında %10’luk bir azalma ve 4 ay boyunca yaklaşık 2 kilo kaybıyla bağlantılı olduğunu buldu. Kilo vermek için genellikle çözünür lifler tercih edilmektedir. Çünkü çözünebilir lifler karın bölgesindeki zararları yağları yakmada yardımcı olmaktadır.

3. Karbonhidratları azaltın – özellikle rafine karbonhidratlar

Karbonhidrat alımınızı azaltmak, karın yağı da dahil olmak üzere yağ kaybetmek için çok faydalı olabilir.

Yüksek miktarda rafine karbonhidrat alımı, aşırı göbek yağı ile ilişkilidir. Karbonhidrat alımınızı azaltmayı veya diyetinizdeki rafine karbonhidratları tam tahıllar, baklagiller veya sebzeler gibi sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıyla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun sonucunda aşırı yağlanmanın önüne geçmiş olacaksınız.

Kaynaklar:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5893377/
https://academic.oup.com/ajcn/article/86/4/895/4649668
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409674/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2680008/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11396693

Bu gönderiyi puanla

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu