Psikoloji

Bir Kişiye Gereken İlgiyi Göstermeme Durumunda Yaşanabilecekler

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Bir Kişiye Gereken İlgiyi Göstermeme Durumunda Yaşanabilecekler
 • İnsanlara Gereken İlgiyi Göstermemenin Sonuçları
 • Bir Kişiye Gereken İlgiyi Nasıl Verebilirim?

İnsanlara değer veririz, bazen bunu belli ederiz bazen ise kendi içimizde yaşayarak karşıdaki kişiye değer veririz. İnsanlara değer vermek sadece bir başına yetmez. Aynı zamanda ilgi de gösterilmesi gerekir. Peki bir kişiye gereken ilgiyi göstermeme durumunda neler olabileceğini ve neler ile karşılaşabileceğinizi biliyor muydunuz? İkili ilişkiniz zarara uğrayabilir, karşıdaki kişinin kalbi kırılabilir veya sizden soğuyabilir. Gereken ilgiyi göstermeme gibi bir şey yaşadığınızı düşünüyorsanız okumaya devam edin…

İnsanlara Gereken İlgiyi Göstermemenin Sonuçları

gereken ilgiyi göstermeme
gereken ilgiyi göstermeme

Sevdiğimiz insanlara yeteri kadar değer veriyor muyuz? Bu değerin kendi içimizde olmaması gerekiyor. Karşı tarafa da yansıtılması gerekiyor. Aksi halde karşı tarafın düşüncesi bize karşı hızla değişebilir. Özellikle de sevdiğiniz bir insan ise, onu kaybetme riskiniz çok fazladır.

Ne kadar da basit gibi görünse de bazı kişiler, bazı kişilerden bir beklenti içerisindedir. Eşler arasında bu çok atlatılan bir konudur. Gereken ilgiyi göstermemenin sonuçları elbette sadece eşler ile sınırlı değildir. Aynı zamanda arkadaş çevresi, hatta bir patronun yanında çalıştırdığı bir çalışanına verdiği değeri de kapsamaktadır.

Önerilen Yazı: Bilişsel Beceriler yada Yetenekler Nedir? Nasıl Gelişir?

Hayat sana saygı duymayan, sana değer vermeyen ve seni önemsemeyen insanlara zamanı harcamak için çok kısa.

— Roy T. Bennett

Bir Kişiye Gereken İlgiyi Nasıl Verebilirim?

gereken ilgiyi göstermeme
pixabaygereken ilgiyi göstermeme

Bir kişiye gereken ilgiyi göstermemenin ne gibi sonuçlar doğuracağını üst kısımda anlattık. Peki bir kişiye nasıl ilgi gösterebiliriz? O kişiye yeterli seviyede nasıl ilgi gösterebiliriz?

Bir kişiye ilgili davranmak aslında basittir. Fakat dozunda bırakılması gerektiğini unutmamalıyız. İşte bazı basit adımlar:

 • Önceliklendirmek: Arkadaşınız veya eşiniz hiç fark etmez, ilgi duyduğunuz kişiye duygularınızı açmanız gerekir. Onlara ilgi duyduğunuzu fark ettirmeniz gereklidir. Karşı tarafta şöyle bir düşünce olmalı: “benimle ilgileniyor, beni önemsiyor”. Evet! Günlük hayat buna engel olabilir. İş, okul veya çeşitli etkinlikler, bizim asıl sorumluklarımızı unutmamıza vesile olur. Çoğu durumda bu günlük koşuşturmaca esnasında bir başkası ile ilgilenmek oldukça zor olabilir. Fakat önceliklerinizi iyi belirlemeniz gerekir.
 • Karşı tarafın kırıldığı ve onları inciten şeylerin farkında olun. Herkes bir şeylerden rahatsız olabilir. Bu çok normal bir şeydir. Fakat ilgi duyduğunuz kişiye bunları pat diye söylemek veya kırıcı bir şekilde suratına vurmak, partnerinizin size olan ilgisinin azalmasına sebep olur. Başkalarına nasıl yaklaşılacağını öğrenin veya dikkat edin.
 • Teşekkür Etmesini Bilin. Bir kişiye yaptığı iş, yaptığı yemek veya yaptığı herhangi bir şey için teşekkür edin. En azından “ellerine sağlık” demesini bilin. Bİr kişiye yaptığı şey hakkında minnet duymak ve bunu ona göstermek, size olan güvenini-sevgisini tetikleyecektir.

Bunun yanında kişiyi güvende hissettirmek, sevgininizi göstermek gibi ufak detaylar da karşı kişiye ilgi gösterdiğinizi belli eder. Geken ilgiyi göstermeme durumunda neler yaşanabileceğini anlattık. Biz sadece temel olan şeylerden bahsettik, örnekler elbette ki çoğaltılabilir.

5/4 - (5 votes)

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. birine gereken ilgiyi göstermemenin böyle ılcagını tabi ki biliyoruz. aslında bizim millett kimseye ilgisini sevgisini belli etmiyor nedense sanki dünyalar patlayıp kıyametler kopacak

 2. Bir kişiye nasıl ilgi gösteririm bilmiyordum buradan biraz da olsa bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim

 3. Çok başarılı bir yazı
  İçeriği ve yazarın yorumunu çok beğendim diğer yazılar için takipte kalacam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu