Sağlık

Fıtık ve sırt ağrısı için en iyi bel egzersizleri

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Fıtık ve sırt ağrısı için en iyi bel egzersizleri
  • Sırt ağrısı için çocuk pozu (balasana)
  • Ayakta iken eller ile yere değme
  • Kuş-Köpek (Bird-Dog) egzersizi
  • Ölü Böcek Hareketi (Dead Bug)
  • Belin güçlenmesi için ne yapmalı?
  • Bel fıtığı hareketle geçer mi?
  • Fıtık kendi kendine geçer mi?

Bel ağrısı, bir kişinin yaşayabileceği en rahatsız edici hislerden biridir. Kelimenin tam anlamıyla vücudu hareketsizleştirir ve tıpkı diş ağrısı gibi başka bir şey düşünmenize izin vermez bir hale getirir. Çeşitli bel egzersizleri ile bu ağrıları giderebilmeniz mümkündür.

Fakat bel ağrılarını önlemek için yapabileceğiniz egzersizleri yapmadan önce, doktorluk bir şeyinizin olup olmadığından emin olun. Ayrıca şiddetli ve ansızın gelen bel ağrıları için kesinlikle hekiminize müracaat edin. Bu yazıda çeşitli bel egzersizlerini göreceksiniz ve bu egzersizleri belinizi güçlendirmek, fıtık başlangıcını gidermek ve sırt ağrılarına engel olması için uygulayabilirsiniz. Bu yazıda bel fıtığı egzersizleri, bel ağrısı için egzersizler ve sırt ağrısı egzersizlerini görebilirsiniz.

Önerilen içerik: Göbek yağlarını eritmek için egzersizler


sırt ağrısı egzersizleri

Sırt ağrısı ve fıtık için bel egzersizleri

Bel ağrılarını engelleyebilecek pek çok hareket bulunmaktadır. Bu ağrılar çoğunlukla beldeki hareketi destekleyen kasların zayıflığından yahut gerginliğinden kaynaklanır. Bel ağrısı, yineleyen hareketlerden travmatik yaralanmalara kadar türlü nedenler yüzünden meydana çıkabilir. Bel tutulması ve bel ağrıları, epey süregelen ve görülen sorunlar arasında yer almakta. İşte beli ağrıyanlar için veya fıtığa iyi gelen egzersizler:

Sırt ağrısı için çocuk pozu (balasana)

sırt ağrısı ve fıtık için bel egzersizleri
sırt ağrısı ve fıtık için bel egzersizleri

Bu poz, yogada sırtı rahatlatmak ve gerginliği gidermek için aktif olarak kullanılır. Ayrıca intervertebral diskler üzerindeki baskıyı hafifleterek rahatsızlıktan kurtulmaya da yardımcı olur.

Dizlerinizin üzerine çökün ve bacaklarınızı hafifçe bükün, böylece pelvisiniz topuklarınızın üzerinde durmasını sağlamış olacaksınız. Ardından dizlerinizi geniş açın ve vücudunuzu yere doğru eğin. Başınızı indirin ve avuçlarınızı mümkün olduğunca öne doğru uzatın.
Kollar düz olmalı ve kalçalar topuklardan çıkmamalıdır. Aynı zamanda sırt ve boyun hafifçe yuvarlatılmış bir halde olmalı. 30 saniye boyunca pozisyonu kilitleyin ve ardından düzleşip başlangıç ​​pozisyonuna dönün. Bu egzersiz esnasında fazladan gelen bir ağrıdan kaçının. Eğer yapamıyorsanız zamana yayarak yavaş bir şekilde yapmayı deneyin.

Ayakta iken eller ile yere değme

sırt ağrısı ve fıtık için bel egzersizleri
bel ağrısı için egzersizler

Ayaklarınızı omuz genişliğinde veya daha geniş, sırtı düz ve boyun bölgesini aşağı doğru uzatın. Yavaş bir şekilde nefes alın ve öne doğru yavaşça eğilin. Sırt düz kalmalıdır ve dizler de bükülmemelidir. Birkaç saniye kavisli pozisyonda kalın ve ardından sırtınızı düzeltin. Yapabildiğiniz kadar bu egzersizi tekrarlayın.

Bu egzersiz evde bel fıtığı egzersizleri arasında en bilindik olanıdır. Bu hareket ile sırt ağrısını ve fıtık başlangıcını önleyebilirsiniz. Fakat dikkat edin fıtık başlangıcı dedim, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Kuş-Köpek (Bird-Dog) egzersizi

beli ağrıyanlar için egzersiz

Bu hareket omurga sağlığını korumak için faydalı bir harekettir. Aynı zamanda dengeyi ve konsantre olmayı sağlar. Beli rahatlatan egzersiz arıyorsanız bu hareketi mutlaka listenize eklemelisiniz. Sırt ağrısı ve bel fıtığı için bu egzersizi yapmaya karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken nokta da, diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi belinizi zorlamamanız yönünde olacaktır.

Ölü Böcek Hareketi (Dead Bug)

bel egzersizleri

Dead Bug hareketi, karın bölgesinin çok iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca çok iyi bir esneme hareketidir. Kol ve bacakları eş vakitli çalıştırdığı için çok iyi bir birliktelik sağlar. Bu hareket aynı zamanda fıtığa iyi gelen egzersiz olarak bilinmektedir. İster sırt ağrısı için ister ise zevkine yapın, bu haket size oldukça fayda sağlayacaktır.

Önerilen Yazı: https://bloglabs.net/evde-eklem-ve-bacak-guclendirme-egzersizleri/

Dead Bug Hareketi Nasıl Yapılır?
Dead bug hareketini uygulamak için ilk olarak sırtüstü yatmanız gerekiyor. Bacaklarınızı düz bir şekilde uzatmanız, kollarınızı yukarı doğru kaldırarak dizlerinizi 90 derecelik bir açı ile kırmanız gerekiyor. Bu hareket esnasında baldırlar dahi yere paralel olması gereklidir.
Sol kolunuzu kafanızdan geriye doğru avuç içlerini de yukarı doğru bacak şekilde hareket ettirmeniz gerekiyor.

Bu sırada sağ bacağınızı dahi dümdüz ileriye doğru götürmeniz gerekiyor. Ama topuğunuz yere değmemesi gerekiyor. Birkaç saniye sonra yineleme başlangıç pozisyonuna geçmeniz lazım olur. Bu kere dahi başka doğrultu için hareketi tekrarlayarak hareketi gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya kadar beli ağrıyanlar için egzersizler, fıtığa iyi gelen iyi egzersizler ve sırt ağrısı egzersizlerinden bahsettik. Bu hareketleri yapmadan önce ciddi bir sorununuzun olduğunu düşünüyor iseniz doktorunuza başvurmanızda fayda var. Bel fıtığı egzersizleri resimli bir şekilde size yardımcı olabilir. Şimdi ise en sık sorulan sorulara geçelim:

Kaynaklar:
Pexels
https://www.nhs.uk/conditions/nhs-fitness-studio/body-blast-waist/
https://skinnyms.com/12-exercises-for-a-smaller-waist-and-shapely-hips/

5/2 - (5 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu