Sağlık

Evde En İyi Bacak Güçlendirme Egzersizleri

Bacaklarınızın yeteri kadar güçlü olmadığını düşünebilirsiniz veya şu anki halinden daha da güçlendirmek isteyebilirsiniz. Bacak güçlendirmek için çeşitli yollar mevcuttur. Eklem ve bacak güçlendirme egzersizlerini hem evde hem de spor salonunda uygulayabilirsiniz.
Evde iyi planlanmış bir bacak antrenmanı, spor salonunda egzersiz yapmak kadar verimli olabilir. Büyük kaslar çok fazla çalışma gerektirir, bu nedenle ince bacaklar ve güzel kalçalar elde etmek için istikrarlı çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Bacak güçlendirme hareketleri


Bu yazıda evde bacak güçlendirme hareketlerini ve salonda diz ve bacak kasları güçlendirme hareketlerini ele alacağız.

Evde bacak güçlendirme egzersizleri

Bacak kasları hayatımızda son derece önemli bir rol oynamaktadır. Yürümek, koşmak, yüzmek gibi birçok spordaki performansınız bacaklarınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. Bacaklar en büyük kastır, bu yüzden vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla enerji ve egzersiz gerektirirler. Vücut geliştirme sporu ile uğraşıyor iseniz, bacaklarınız için ek bir çalışma gerekmez. İşte size en iyi evde bacak kaslarını güçlendirme hareketleri:

1.) Ağırlıklı veya ağırlıksız Sumo Squat

bacak güçlendirme egzersizleri
bacak güçlendirme egzersizleri

Elbette squatı biliyorsunuz, o halde squat hareketinin evde bacak güçlendirme egzersizleri arasında en çok tercih edilen egzersiz olduğunu bilmenizi isteriz.

Sumo squad hareketi kalça kasları ve iç bacak kaslarının gelişimine büyük fayda sağlar. Bu egzersiz, alt gövdeyi hedef alan bir kuvvet antrenmanı egzersizidir. İster ekipman ile ister ise ekipmansız yapılabilen bu egzersiz, bacaklar ve bacak kaslarını güçlendirme olarak oldukça faydalıdır. O halde sizde evde bacak güçlendirme için bu hareketi uygulayabilirsiniz.

2.) Jump Squat

bacak kaslarını güçlendirmek

Aslına bakılırsa göründüğünden daha zor olan bu egzersiz kasları oldukça geliştirmektedir. Aynı zamanda bacakların şeklini en çok gösteren basen bölgesinin şeklini düzenlemeye yardımcı olur.
Çömelip ve ardından da yükseğe zıplanılan bu egzersizde patlayıcı gücünüzde artmaktadır.

3.) Lunge

Bu hareket neredeyse tüm bacak kaslarınızı ve kalça kaslarınızı güçlendiren ve aynı zamanda yağ yakmanıza yardımcı olmak için kalp atış hızınızı artıran bir alt vücut egzersizidir. Tüm bacak kaslarını harekete geçirir. 

4.) Kalçaları geliştirmek için kalça itme hareketi (Bridge Up)

Bir diğer evde bacak güçlendirme hareketlerine giren kalça geliştirme hareketi oldukça etkilidir. Bu egzersiz kalçaların şekil almasını ve daha sıkı olmasını sağlar. Aynı zamanda basenlerin şeklini düzeltmektedir. Bu hareket evde kalça hareketleri arasında en sık yapılanıdır. Spor salonunda ise bir halter yardımı yapılmaktadır.

Burada yazılanlar evde bacak güçlendirme egzersizleri arasında en çok kullanılan egzersizlerdir.
Bu makalede evde bacak güçlendirme egzersizlerini ve bacak kaslarını güçlendirme egzersizlerine değindik. Spora hakkında daha fazla makale için takipte kalın. Aynı zamanda aşağıda bacak kaslarını güçlendirme hakkında sorulan bazı soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Photo:
PixabayPexels

5/6 - (5 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu