Kişisel GelişimPsikolojiYaşam Tarzı

Duygusal bağımlılık yaşadığınızın işaretleri

Duygusal bağımlılık bir hastalık veya zihinsel bir bozukluk değildir. Bu, sağlıksız kişiler arası ilişkilere dönüşen belirli bir davranış tarzıdır, aslında bir sendromda diyebiliriz.
Bazı kişilikler bağımlılığa daha yatkındır. Ağır bir şekilde duygusal bağımlılıktan mustarip insanlar hayatlarını yaşamakta zorluk çekerler. Zamanlarını ve enerjilerini tamamen başka birine adayarak manevi boşluğu doldurmaya çalışırlar.

Bu bağımlılık erken çocukluk döneminde ebeveyn ve çocuk ilişkisinin bir sonucudur. Derinlere indiğimiz zaman bir ufak yaşlarda aile sevgisini çok fazla gören bir kişi (sürekli üstüne düşme ve onsuz bir şey yapamama gibi), ilerleyen yetişkinlik dönemlerinde bu sevgiyi görmez ve sadece bazı insanlarda kendine sevgi verildiğini görürse bu kişilere bağımlı olur.
Bir insana bağımlı olmak çocukluktan gelişen bir şeydir. Kişi büyürken anne ve babasının sürekli el üstünde tutmasından sebebiyet, ilerleyen yaşlarda bu sevgiyi görmediği için en ufak bir sevgi gösteren kişiye bağımlı olabilir. Her insan için geçerli değildir. Fakat farklı varyasyonları da yok değil. Örneğin ilişkilerde bağımlılık, ilgi bağımlılığı ve temas bağımlılığı gibi.

titanik-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
Bir insana bağımlı olmak

Duygusal bağımlılık nedir?

Bir ilişkide kendi benlik saygısının bir başkasının elinde olduğunu düşünüyorsa, kişi duygusal olarak bağımlıdır diyebiliriz. Yani karşı taraf bizi nasıl görmek istiyorsa, onun görmek istediği kişi gibi olmaya çalışıyoruz. Bağımlı ilişkiler genellikle acı vericidir ve bu ilişkiler fazla sürmez. Kişi, genellikle bir başkasının ilgisini çekmek için her zaman daha fazlasını yapmak zorunda olduğu izlenimine kapılır.

Duygusal bağımlılık, kişinin kendi kişiliğini ihmal etmesi anlamına gelse de, başkalarının sevgisine ihtiyaç duyma olarak da tanımlayabiliriz. Kendine güveni az olan insanlar, yaşamlarının her alanında ve özellikle aşk alanında daha fazla bu durumu gösterirler. Sürekli “ya kaybedersem? ya beni terk ederse?” gibi düşünce içerisinde olduklarından dolayı, duygusal olarak sürekli bir alçalma içerisine girerler. Bir konu hakkında tartışmaktan çekinirler. Sürekli duygusal olarak bağımlı olduğu kişiyi düşündükleri için uyku ve kaygı problemleri çekerler.

Duygusal olarak bağımlı olduğunuzun belirtileri

Duygusal bağımlılığın ne olduğu hakkında az çok fikir sahibi olduğunuzu tahmin ediyorum. Bu rahatsızlığa en çok ilişkilerde rastlanır. Çünkü ilişki bağımlılığı bugün bir kişiye bağlanma olarak kabul ediliyor. Aslında bu yanlıştır, bağlanma ile bağımlılık aynı şeyler değillerdir. Duygusal bağımlılığın belirtilerine bakalım:

İlişkilerde kendi düşüncelerinden ziyade, karşı tarafın düşüncelerini önemseme

İlgi bağımlılığı veya aşk bağımlılığı siz her ne derseniz deyin sonuç olarak bir duygusal bağımlılık sendromu ile karşı karşıyasınızdır. Kişi kendi düşüncelerinden ziyade karşısındaki insanın düşüncelerini önemsiyor ise duygusal olarak bağımlıdır. Bu önemsemeyi yanlış anlamayın, zira bir başkasının düşüncelerine değer vermek güzel bir ayrıntıdır.
Fakat bizim bahsettiğimiz tamamen benlik saygısından yoksun bir şekilde olan bağımlılıktır. Kendi mutluluğunuzdan ziyade karşı tarafın mutluluğu ve en ufak bir şeyde bile canının sıkılmasını istemiyorsanız, dışarı çıkmasını engelliyor, arkadaşlarınız ile tanışmasını istemiyor hatta bir avmye bile gitmesini istemiyorsanız ilişki bağımlılığı yaşıyorsunuzdur. Elbette eşimiz veya arkadaşımızın başına en ufak bir şey gelmesini istemeyiz ama sürekli bir şey olacakmış gibi kaygıya takılıyor ve hayatı karşı tarafa zindan ediyorsak bir durmamız lazım. 
Kısaca anlatmak gerekirse, kendi hayatınız yerine bir başkasının yaşamasını istersiniz.

Kendi başına karar verememek 

Bir başka gözle görünür belirtisi de en ufak seçimlerde bile bir başkasının düşüncesini önemsemedir. Bazı kişilerde sadece terkedilme korkusundan kaynaklanır. Etrafında sürekli o insanı görmek istediğinden dolayı onu kaybetmek istemez. Sürekli bir kaybetme korkusu içerisindedir, bu durum da bir insana bağımlı olunduğunu gösterir.

Hiçbir şekilde kendine zaman ayıramamak

Duygusal bağımlılık yaşayan bir kişiler sürekli bir başkası ile ilgilendiğinden dolayı kendilerine pek vakit bulamaz. Şöyle ki, kişi karşı tarafı kaybetme korkusu yaşadığı için, sürekli bir ilgi içerisinde bulunur. Kendi fikir ve aktiviteleri önemli değildir, önemli olan bağımlı olduğu kişidir.

duygusal-olarak-bagimli-olmak-bloglabs-net
ilişkilerde bağımlılık

Reddedilme korkusu

Partnerin terk etme veya reddetme durumu yaratabileceğini düşünmenin yarattığı panik, kendi düşüncesini paylaşması konusunda zorluk çıkarır. Bu kişiler, diğer kişinin duygusal tasarımlarına boyun eğerek, isteklerini yerine getirerek ve her ihtiyacını karşılayarak kaygıdan kaçınmaya çalışırlar.

Duygusal bağımlılık, romantik ilişkinizi gerçekten etkileyebilir. Ne yazık ki pek olumlu yönde etki etmeyeceğini de bilmeniz gerekir. 

  • Bağımlı olduğunuz insan, bir başka gün sizden ayrıldığı zaman onsuz yaşayamıyorsanız,
  • Kalıcı bir terk edilme veya reddedilme korkusu içerisindeyseniz,
  • Sürekli olarak güvence altına alınma ihtiyacı arayışındaysanız,
  • Yalnız olduğunuzda stres ve endişe hissine kapılıyorsanız (genellikle aşırı kaygı),
  • Aşırı kıskançlık veya sahiplenme duyguları içerisindeyseniz,
  • Özgüven eksikliği yaşıyorsanız,
  • Son olarak karşı tarafı sıkacak davranışlar içerisindeyseniz,

Bir duygusal bağımlısınız demektir. Duygusal bağımlılık aynı zamanda bir stres durumu da yaratır. Ayrıca alkol veya uyuşturucu gibi zorlayıcı ve bağımlılık yapan davranışlara teşvik eder. Bu durumdan etkilenen bir kişi için bu dikkat ve başkalarından onay alma ihtiyacı uyuşturucu gibidir.

Duygusal bağımlılıktan kurtulmak

Bir ilişkide duygusal bağımlılıktan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor?

Bir kişiye duygusal bağımlılıktan nasıl kurtulacağınızı düşünmeden önce, üstteki belirtilen sizde olup olmadığına bakın. Ara ara böyle düşünmek çok doğaldır. Bir insana bağlı kalmak veya ona değer vermek için hafiften de bir insana bağımlı olmak için gereken nedenleri (geçici bir şekilde) gösterebiliriz.
Fakat günün büyük bir çoğunluğu kaygı, stres veya kötü düşünceler ile geçiyor ise bu rahatsız edici bir noktaya gelir. Hem kişisel gelişim için hem de ruh sağlığı açısından kötü bir şekilde etkilenirsiniz. Bir insana bağlı olmak son derece fark edilmez bir şekilde kendini belli eder. Şimdi duygusal bağımlılıktan kurtulmak için neler yapabiliriz buna bakalım:

Bağımlılığınızı tanımak.

En çok ilişki bağımlılığı ve aşırı aileye olan bağımlılık olarak günlük hayatta belirtiler gösterir. Her kötü bağımlılık gibi kabul etmemiz gerekiyor. Yani bir ilgi bağımlısı mısınız? Bunu kabul edin. Sorunun kaynağını zihinsel olarak bulmanız, duygusal olarak çocukluk anılarını düşünmeniz önerilir. Bu şekilde, bağımlılığınızın ne zaman meydana geldiğini ve buna neyin neden olduğunu anlayabileceksiniz

Duygusal olarak bağımlı olduğunuz insanı kaybettiğinizde, Dünya’nın sonunun gelmeyeceğini anlayın

Bir hayaliniz varsa, belirli hedeflere ulaşmak istiyorsanız çok çalışmanız gerekir. Fakat bir insana bağımlı olan kişilikler için bunu söyleyemeyiz. Bağımlı oldukları kişi bir diğer gün giderse, hayat enerjilerinin tamamını kaybederler. Bunu anlamak gerekir. Her şeyin bağımlı olunan kişi etrafında dönmediğini anlamak gerekir ve bunu kabul etmek gerekir.

Kendi sorumluluklarından sorumlu olmak, bir başkasınınkilerden değil

Gerçeği olduğu gibi kabul ederseniz, diğer insanlar ile iletişim kurmanız bir o kadar daha kolaylaşır. Herkesin bir sorumluluğu olduğunu unutmayın. Siz nasıl çeşitli sorumluluk ve ideallere sahipseniz, diğer insanların da buna sahip olduğunu unutmayın. Bir başkası için kendi fikrinizden vazgeçmeye veya hayat akışınızı değiştirmeye çalışmayın.
Duygusal bağımlılık olmadan, hayat güzel devam eder. Çünkü etrafta aşırı derece endişelenmen gereken bir insan yok.  Gerçek şu ki, omuzlarınızdan dayanılmaz bir yük kalkıyor ve yaşamak istiyorsunuz. 

Tabii ki, bu durumda bir psikoloğun yardımı da gereklidir. Ancak, bir uzman olmadan atılabilecek önemli adımlar vardır. Duygusal bağımlılık, ülkemizdeki çoğu insanda mevcuttur. Çoğu bunun farkında değildir. İlişki bağımlılığı veya herhangi bir insana bağımlı olmak bazıları için çok basittir. Evet! İlişkilerde bağımlılık gereklidir, ama üstte anlattığımız sebepler doğrultusunda bağımlılık mevcutsa bir süre sonra can sıkıntısı baş gösterir.

Kaynaklar:
https://www.healthline.com/health/emotional-dependency
https://sunrisehouse.com/cause-effect/physical-psychological-addiction/
https://suebelton.com/what-is-emotional-addiction/

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu