Hikaye

Dünyanın en yaşlı insanı 119 yaşında; ama asıl heyecan verici nokta günlerini nasıl geçirdiği

2 Ocak 1903 doğumlu Japon Kane Tanaka ile tanışın. Dünyanın en yaşlı insanı, Japonya’nın güneybatısındaki bir huzurevinde yaşıyor. Eğer hayatını yataklarda geçiren bir kadın düşünüyorsanız, yanılıyorsunuzdur. Bu kadın, insanların artık ömrün sonuna yaklaştı diye tabir ettiği dönemde olabilir. Fakat hayatı halen dolu dolu ve hareketli. Her birimizin yaşam biçimi farklıdır. Fakat yaşamımız için olan ihtiyaçlar aynıdır. Bu kadının yaşam stili bizim için ilham kaynağı olmalı.

“Yaşamak için günlük çabayı gösteremeyecek kadar yaşlı olmadığımızı hatırlamalıyız. Sonuçta, gerçekten yaşadığımızı hissetmiyorsak yaşamanın ne anlamı var?”

 Kane Tanaka 

Tüm dünyanın değiştiğini gördü

Neredeyse bir asır yaşadığımızda, artık kendi bilim kurgu filmimizin sonuna gelmiş gibi hissetmemiz çok olasıdır. Dünya yıllar içinde dramatik bir şekilde değişti.  Kane Tanaka 1903’te Japonya’da doğduğunda hayat çok daha basitti.  Kane, 19 yaşındayken bir pirinç dükkanı sahibiyle evlenmeden önce dokuz kardeşiyle çevrili olarak birlikte büyüdü. Hayat gel zaman git zaman çeşitli zorluklar karşılarına çıkarsa da, bir şekilde bunların üstesinden geldiğini belirtiyor Kane Tanaka. İşte o zamandan beri, iki dünya savaşı, iki pandemi ve teknolojinin yükselmesine şahit oldu. Hatta bunlardan ziyade kendisi, bizim hayal edebileceğimizden daha fazla yaşam ve daha fazla korku dolu bir hayat yaşadı.

Hayat rutini nasıl geçiyor?

Uzun ve anlamlı bir yaşam sürmesi, her günü dolu dolu yaşamayı bıraktığı anlamına gelmez. Bu hanımın uzun yaşamı hakkında gerçekten büyüleyici olan şey, günlerini nasıl geçirmeyi seçtiğidir.

Huzurevinde bile her gün sabah 6’da uyandığı ve gününün bir kısmını matematik çalışarak geçirdiği ortaya çıktı. Gününü sayı bulmacalarını çözerek ve masa oyunları oynayarak geçirerek zihnini keskin ve uyanık tutuyor. O kadar iyi oldu ki, 2019’da stratejik bir masa oyunu olan Othello’yu oynama konusunda uzman oldu ve huzurevindeki genç personeli bile yendi.

Yeni rekorlar kırdı

Kane şimdi Guinness Dünya Rekorları’nın bir parçası ve Japonya’nın yaşayan en yaşlı insanı oldu. Doğum gününde, Guinness ona mutlu bir doğum günü tweeti bile attı ve resmi olarak unvanı aldığı 2019’dan bir videosunu paylaştı.

Bununla birlikte, Kane modern dünyanın çoğuna adapte olmuş olsa da, yanıt vermek için kendi Twitter hesabını kuracak kadar ileri gitmedi. Öte yandan tweet’i gören herkes, yaşama isteğinden ve yaşamayı seçmesinden ilham aldı.

Tanaka, her türlü olumlu havayı yayan büyüleyici bir kadındır. Kişiliği zekasının ve matematiğe olan sevgisinin ötesine geçiyor. Çünkü tıpkı ortalama bir insan gibi Tanaka da alkolsüz içecekler ve çikolataya karşı güçlü bir sevgi paylaşıyor. Hatta Guinness töreninde bir kutu çikolata alınmıştı. Biri ona kaç tane çikolata yemek istediğini sorduğunda “100” dedi. Ve neden olmasın? Bu kadar uzun süre yaşadığınızda, hayatın küçük zevklerinden zevk almamak için hiçbir neden yok, öyle değil mi?
Tanaka, 117 yaşında Japonya’nın en yaşlı insanı seçildiğinde de aynı tavrı benimsedi. Ünvanını bir kola ile kutladı. Tanaka’nın pozitifliği ışıl ışıl ve yaptığı her şeyde kendini gösteriyor. 

Belki çikolata onun ömrünün anahtarıdır

Tanaka, şu anda Fransa’da 122 yaşında yaşayan Jeanne Louise Calment’in elinde bulunan en yaşlı insan rekorunu kırmaya üç yıl kaldı. Şu anda, Jeanne’nin vefatından bu yana dünyanın yaşayan en yaşlı insanı rekorunu elinde tutuyor.

Bu iki kadının ilginç yanı çikolataya olan aşkları. 
Jeanne’in haftada 900 gram çikolata yediği söyleniyor! Çikolata bir gençlik çeşmesi olabilir mi? Cevap muhtemelen bu iki kadının gençliklerinde ne yaptıklarında ve günlük hayatta iyiyi nasıl görebildiklerinde yatıyor. Bununla birlikte, Japonya’nın son 60 yılda önemli ölçüde artan dünyadaki en iyi uzun ömür oranlarından birine sahip olduğu bilinmektedir.

Kaç yaşında olursanız olun, hâlâ bir nedenden dolayı hayattasınız.  Her anı değerlendirin, pişman olmayın.  Her günü dolu dolu yaşayın ve mutlu olmak için bir sebep bulun.

Bu arada, çikolataya dikkat edin çünkü fazla tüketilmesi bizim için zararlı olur.

5/1 - (5 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu