Hikaye

Efsaneleşmiş Türkü Olan Drama Köprüsü Hikayesi Nedir?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Debreli Hasan'ın Hikayesi
  • Drama Köprüsü Hikayesi

Drama köprüsü türküsünü duydunuz mu? Peki drama köprüsü hikayesini duydunuz mu? Drama Köprüsü hikayesi merak edilen ve türkünün kendisi oldukça sık dinlenen türkülerdendir. Sözleri ve öğrenildikten sonra hikayesi ile daha çok sevilen ve daha çok dinlenen bir türkü olmuştur. Daha da uzatmadan konuya girelim…

Drama Köprüsü Hikayesi

debreli hasan hikayesi

Drama Köprüsü hikayesi mübadele öncesine dayanmaktadır. Türküde geçen hikaye Selanik’e bağlı olan Debre köyünde doğan bir genç olan Hasan’ın hikayesidir. Zaten sonradan adını bu köyden alıp, Debreli Hasan olarak devam edicektir. Debreli Hasan rivayet edildiğine göre orta boylarında, kemikli bir yüzü olan biridir.

Asker dönemlerinde Hasan’ın dahil olduğu orduda, ona zülüm eden bir komutanı vardır. Komutanı ona haksızlık edip dövünce Hasan buna dayanamaz. Aldığı silah ile komutanını öldürür. Komutanını öldüren Hasan pişmanlık duysa da yapılacak olan tek şey kaçmaktır ve Hasan’da kaçar. Hasan önce köyü Debre’ye döner ama daha sonra müfrezelerin peşinde olduğunu bildiğinden dağa çıkar. Çünkü eğer kalırsa sonunun asılmak olacağını çok iyi bilmektedir.

Dağa çıkan Hasan eşkıya olur. Ama bilinen halka zulmeden, fakir halkın parasını çalan bir eşkıya değildir. Tam tersine zenginlerden çalan fakirlere yardım eden bir eşkıya olur. Eşkıya olduktan sonra Hasan’ın yanında yakın arkadaşı olan Kara Kedi lakaplı kişi de bulunur.

Debreli Hasan, evlenmekte zorluk çeken gençlere de yardım etmektedir. Hatta rivayet edilen bir olaya göre, evlenmek için mal varlığı olan öküzü pazara satmaya giden bir gencin, öküzünü satmasına engel olarak onun evlenmesine yardım etmiştir.

Debreli Hasan Hikayesinde, Hasan’ın Nişanlı Olduğunu Bilmekteyiz

drama köprüsü hikayesi

Aynı zamanda Hasan, Drama Kozlu köyünden birine aşıktır ve onunla nişanlıdır. Dağa çıkmadan nişanlandığı nişanlısından dağa çıktıktan sonra vazgeçer. Çünkü Hasan kızla evlenip ona da zarar vermek istemez. Hasan’ın sevdalandığı kız Hasan’ı uzun süre bekler, Hasan bundan dolayı kıza haber yollar ve ona evlenmesini söyler. Kız evlendiği zaman ise düğüne gizlice gider ve evlenen eski nişanlısına bilezik verir.

Hasan yaptığı yardımlardan ve işler ile Balkanlardaki Türk köylerini zulümden korumuştur. Yaptığı bu işlerden dolayı oldukça ünlenmiştir. Ve halk tarafından oldukça sevilmiştir.

Daha sonralı Hasan’ın kız kardeşi Esma’yı ziyareti sırasında Hasan’a tuzak kurulur ve Hasan hapse atılır.

Hasan’ın hapisteki hayatı da diğer hayatı gibi çoğunlukla rivayetlerden oluşmaktadır. Hapisten çıktıktan sonra Hasan’ın mübadele zamanı Anadolu’ya gelip Samsun’a yerleştiği ve burada yaşadığı söylenmektedir. Debreli Hasan hikâyesiyle ilgili en muamma olan kısımlardan biri de Hasan’ın nerede öldüğü, ne zaman öldüğü ve mezarının nerede olduğudur.

Debreli Hasan Nerede Öldü?

İşte bu sorunun cevabı oldukça muammadır. Çünkü Hasan hapse girip çıktıktan sonra, günümüze o günlere ait pek bir şey ulaşmamıştır. Bilinen tek şey Samsun’a gittiğidir.

Drama köprüsünün hikayesi kadar türkünün kendisi ile ilgili de bazı noktalar tam bilinmemektedir. “Debreli Hasan” olarak türküde geçen yerin “de bre Hasan” olduğunu söyleyenler vardır. Hatta Drama köprüsü türküsünün önceleri Rumca olduğu daha sonra Türkçe söylendiğini rivayet eden kaynaklar vardır.

Drama Köprüsü hikayesi oldukça dokunaklıdır. Kendini zulme karşı savaşmaya adayan ve bu uğurda pek çok varlığını feda eden Hasan’ın hikayesi bir başkadır. Bundan bir önceki yazımız da magusa limanı hikayesine değindik. İsterseniz o yazıyı da okuyabilirsiniz. Ek olarak aşağıdan drama köprüsü türküsünü dinleyebilirsiniz.

Wikipedia‘dan.

Drama köprüsü türküsünün hikayesi

Debreli Hasan’ın hikayesini anlatan Drama Köprüsü türküsünün sözleri şu şekildedir:

Drama Köprüsü Türküsünün Sözleri

Drama köprüsü Hasan dardır geçilmez

Soğuktur suları Hasan bir tas içilmez

Anadan geçilir bre Hasan yardan geçilmez

At martini Debreli (de bre) Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan Karakedi dinlesin

Mezar taşlarını Hasan koyun mu sandın

Adam öldürmeyi Hasan oyun mu sandın

Darama mahpusu bre Hasan evin mi sandın

At martini Debreli (de bre) Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan dostlar dilesin

Drama köprüsünü Hasan gece mi geçtin

Ecel şerbetini Hasan ölmeden mi içtin

Anadan babadan bre Hasan nasıl vazgeçtin

At martinini Debreli (de bre) Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin 

5/1 - (5 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu