Kişisel GelişimSağlıkYaşam Tarzı

Yaşla birlikte gelen çok çabuk yorulma nedenleri (Asteni ve Kronik Yorgunluk)

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Geçmek bilmeyen yorgunluk: Asteni
 • ASTENİ NEDİR?
 • “Normal” yorgunluk ile anormal yorgunluk olan asteni arasındaki farkı ayırt edin
 • Yaş ilerledikçe, gelen yorulma hissi ve vücuttaki değişimler
 • Beynin yaşlanması
 • Metabolizmanın yavaşlaması
 • Çok çabuk yorulduğunuzu düşünüyorsanız, ne yapmalısınız?

Çok çabuk yorulma denildiğinde günlük stresler, işte ve ailedeki sorunlar, kötü alışkanlıklar gibi şeyler aklımıza gelebilir. Bu durumların hepsi fiziksel ve ruhsal olarak bizi yorar. Hayatın her alanında bu tarz sorunlar baş gösterir.
Yani zaman geçtikçe, etrafınızda yeni yeni sorunlar oluşacak ve bu bir kısır döngü haline gelecektir.
Fakat, geçen tek şey zaman değildir. Yaş ilerledikçe vücudun çalışma şekli değişecektir.
O büyüdüğümüzü ilk anladığımız zaman, artık bir şeylerin değiştiğini fark etmiştik.
Bu yazıda çok çabuk yorulma nedenlerini, kronik yorgunluk ve asteni nedir gibi başlıkları inceleyeceğiz.

cok-cabuk-yorulma-bloglabs-net
Çok çabuk yorulma

Geçmek bilmeyen yorgunluk: Asteni

Yorgunluk yaygın bir şikayettir. Genel pratisyen hekime başvuran kişilerin %10 ila 25’i çok çabuk yorulmaktan şikâyet etmektedir, ki bu şikayetler kış aylarında artmaktadır.
“Yorgunluk” ve “asteni” ikilisini birbiri ile karıştırmayın. Yorgunluk hoş olmayan bir duygudur. Sebepleri arasında en belirgin olanları, güç gerektirecek bir aktivite (spor yaparken yorulmak), fazla trafik yüzünden zihnin bunalması gibi günlük olayların vücudumuza dışarıdan olan etkisi en çok bizi yoran sebeplerdir. Bu aslında doğal bir yorulmadır. Yorgunluğu atlatmak için yapılan şey basittir, yatmak. Olur ki yattıktan sonra halen yorgunluk geçmiyor ise geriye birkaç seçenek kalıyor: Ya hastasınızdır ya depresyondasınız ya da asteniksiniz (kronik yorgunluk).

ASTENİ NEDİR?

“Normal” yorgunluk ile anormal yorgunluk olan asteni arasındaki farkı ayırt edin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, fiziksel efordan veya yoğun zihinsel aktiviteden sonra yorgun hissetmek normaldir, çünkü bu his dinlenme ile kaybolur.

Eğer dinleniyor ve ortada yorgun olmanız için hiçbir sebep olmamasına rağmen halen yorgunsanız, muhtemelen anormal bir yorgunluk olan asteni ile karşı karşıyasınız. Günlük aktiviteleri yerine getirememe gibi rahatsız edici ve bir duyguya neden olur. Asteniden mustarip kişi, bir boşluk hissine kapılarak adeta bir tükenmişlik sendromuna girer.

Genel asteni belirtileri şunlardır;

 • Yorgunluk;
 • Ruhsal zayıflık;
 • Güç kaybı;
 • Hiçbir şey hakkında konuşma isteğinin olmaması,
 • Geçmek bilmeyen yorgunluk;
 • Enerji eksikliği;
 • Sürekli yorgunluk, tükenmiş, yılmış gibi izlenimler.

Bu belirtiler üç ay veya daha fazla sürerse, muhtemelen asteni, yani kronik yorgunsunuz. Şimdi ise çok çabuk yorulma nedenlerini inceleyelim.

Yaş ilerledikçe, gelen yorulma hissi ve vücuttaki değişimler

Yaş ilerledikçe vücutta değişimler başlar. Hormon seviyesi düşer, hücrelerin ve iç organların yaşlanması hızlanır ve cilt elastik yapısını kaybeder. Ek olarak metabolizma da yavaşlar, konsantrasyon azalır ve hafıza bozulur. Geçmiş yıllarda ne kadar sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürdüğünüze bağlı olarak, vücudunuz çeşitli değişimlere uğrar.

Beynin yaşlanması

Beynin yaşlanması, eğer bir hastalığa bağlı değilse yaş ilerlemesinden dolayı doğal olarak beyin yaşlanır. Tıpkı vücudumuzun diğer organları nasıl zamanla işlevselliklerini yerine getirmekte zorlanıyor ise, beyin de bundan nasibini alıyor olmaktadır. Unutkanlık ve vücuttaki diğer fonksiyonlarda çeşitli sorunlar meydana gelir. Zaten beyin yaşlandıysa bu yazıda da okuyacağınız gibi, metabolizma yavaşlar. Buda sizi “neden sürekli yorgunum” gibi sorulara itebilir.

Metabolizmanın yavaşlaması

Yeme davranışını düzenlemekten sorumlu olan hipotalamus, 40 yaşından sonra daha az duyarlı hale gelir. Bu, metabolizmada bir yavaşlamaya neden olur ve genellikle aşırı yağ kütlesinin ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı yağ kütlesi ise hantallaşmaya sebep olur. Yani vücutta beliren bir sorun, bir diğer sorunun nedeni oluyor. Beynin yaşlanmasının sonucu olarak metabolizmanın işlevselliğinin bozulduğunu belirtmiştik.

Menopoz

45-50 yaşlarında kadınlar menopozun ilk belirtilerini yaşarlar. Yumurtalık fonksiyonu azalır, uykusuzluk ortaya çıkar, cinsel istek azalır. Menopoz sırasında metabolik süreçlerin yavaşlaması da kilo alımına ve sağlık sorunlarına neden olur.

Bilişsel süreçler

Bir kişi yaşlandıkça, tatmin duygusundan sorumlu bir hormon olan dopamin seviyesi azalır. Aynı zamanda bazı beyin fonksiyonları da yavaşlar. Örneğin, ezberleme, konuşma bozukluğu, vücuttaki dopaminin azalması, zaman algısının değişmesi gibi birçok sorun meydana gelir. İşte bu yüzden yaşlandıkça, zamanın hızla akıp gittiği bize çok daha tanıdık geliyor. Buradaki yaşlanmadan kasıt, yaş değişimimiz. Nitekim geçmişte zaman daha yavaş geçerken, ilerleyen zamanlarda (yaş ilerlemesi) zaman daha hızlı geçmektedir. Hayır! Birisi saatleri hızlandırmadı, sadece yaşlanıyoruz…

yorgunluk-bloglabs-net2

Çok çabuk yorulduğunuzu düşünüyorsanız, ne yapmalısınız?

Yukarıda çok çabuk yorulma nedenlerinin bir kısmını paylaştık. Aslında sadece yaş ile gelen yorulmanın bize geri dönüşlerini paylaştık. Yukarıda bahsedilen etkilerin, vücuda olan etkisini azaltmak için neler yapmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Her gün enerjinizin, bataryası bozuk telefon gibi 100’den direkt %25’e düştüğünü düşünüyorsanız, işte size bazı çözüm ipuçları:

Vücuttaki sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın

Zor bir iş-okul gününden sonra yorulmanız çok normaldir. Son zamanlarda iş yerinizde daha hızlı yoruluyor iseniz, beslenmenizin bir etkisi olarak görebilirsiniz.
Fakat bu geçmeyen yorgunluk, hafta sonları bile size eşlik ediyorsa bir sorun var demektir.
Sürekli yorgunluk, depresyon, tiroid sorunları, anemi ve diğer birçok hastalığın belirtisi olabilir. 
Sorunun ne olabileceğini öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir.
Nitekim bu yazı gibi internette okuyacağınız yazılar, sizi test edemez sadece bir fikir sahibi olmanızı sağlar.

Eğer herhangi bir rahatsızlık ve hastalıktan ötürü yorgun olduğunuzu düşünmüyorsanız, günlük rutin işlerden yorulmuş olabilirsiniz. Enerjiniz düşükse, sebepsiz yere yorgun hissediyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Mental bir yorgunluğun üzerinizde olduğunu düşüyor iseniz, size birkaç çözüm önerisi sunabiliriz:

Uykunuzun süresini ve kalitesini koruyun;

Uyku, vücudun dinlenmesi ve gerekli enerjiyi toplaması için gereklidir. Buradaki en önemli nokta uyku kalitenizdir aslında. Standart önerilen uyku miktarı herkesin bildiği gibi 7-8 saattir. Kendiniz için ne fazla ne de az olacak şekilde uyku planınızı ayarlamaya özen gösterin.

Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin;

Sağlıklı beslenme adına çok fazla konuşmaya gerek yok aslında. Nitekim yukarı baksanız “sağlıklı beslenme“, aşağı baksanız “sağlıklı beslenme” karşınıza çıkar. Diyet listemizin vücudumuza etkisi uzun vadelidir. Yaş ilerledikçe daha fazla yorgun hissetmeniz, biraz da geçmiş senelerinizden kaynaklanan düzensiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Artık daha dikkatli beslenme vakti gelmedi mi sizce de?

Sigara ve alkol tüketmekten kaçının;

Sigarayı bırakmak veya alkolü bırakmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Sigara ve alkol kötü bir bağımlılıktır. Evet! Arkadaşlarımız ile alkol kullanmak güzel görünüyor olabilir. Fakat diğer sağlıksız besinler gibi, sigara ve alkolünde bize geri getirisi pek sağlıklı olmayacaktır.

Kullandığınız ilaçların yan etkilerini okuyun;

Bazı ilaçları kullanmak zorunda olabiliriz. Herhangi bir tedavi sonucunda verilen ilaçların yan etkisi mutlaka doktora önceden sorulmalıdır. Kullanılan ilaçların bünyeye etkisi var ise, yorgun argın olmanız kaçınılmazdır.

Aşırı kafein ve şeker tüketimini sınırlandırın;

Sabahları kafein almadan uyanamıyor olabilirsiniz. Her gün kahve tükettiğinizde, belli bir süre sonra uyanmak için iki katını içmeniz gerekir. İlk hafta her gün bir bardak kahve ise, ikinci hafta her gün 2 bardak olur. Çünkü alışıyorsunuz kafeine.
Çok kısa süreliğine bir enerji verse de bu enerji sonradan vereceği yorgunluğun habercisidir. Şekerli gıdalar tüketirken ilk başta resmen bir enerji patlaması yaşayabilirsiniz, fakat sonrası pek de iyi gitmeyecektir. Üstelik her gün enerji içeceği içen bir kişi iseniz, daha fazla yorgun argın kalırsınız.

Spora önem verin;

Şüphesiz spor yapmak bir zorunluluk olmalı, en azından sağlığına dikkat etmek isteyen bir kişi için. Spor yapmak, vücuda kaybettiği enerjiyi getirir. Düzenli bir şekilde spor yapmayı sürdürürseniz hem uyku kalitenizin, hem de yaşam kalitenizin arttığını hissedeceksiniz.

Birkaç başlık altında, yorgunluk ile doğal olarak nasıl başa çıkacağınızı anlattık. Bir şey fark etmenizi istiyorum, hastalıktan ziyade düzensiz bir hayat tarzı sebebi ile yorgunluk çekiyorsanız üç temel çözüm var, sağlıklı beslenme, spor ve uyku düzeniniz. Aslında düşünüldüğünde tüm rahatsızlıklarımız bu üçüne yeteri kadar önem vermediğimiz için ortaya çıkmaktadır.
Fast food yerine sağlıklı beslenirsek, 15 yıl içerisinde kanser olma riskini yüzde 70 oranında azaltırız. (Ambalajlı gıdalar ve hazır fast food yemeklerin sağlıklı bir insanı 15-20 sene içerisinde kanserin herhangi bir türü ile tanıştırdığı kanıtlanmıştır.)

Bu yazıyı yazarken ki kullandığım kaynaklar:

https://www.theweek.co.uk/94613/why-am-i-always-tired-nine-common-causes-of-fatigue
https://www.almanac.com/why-am-i-so-tired
https://elemental.medium.com/all-the-reasons-youre-always-tired-65daccf6436
Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu