Yaşam Tarzı

5 Adımda En Doğru Şekilde Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • En Doğru Şekilde Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir?
 • Çiçek Tohumu Nasıl Dikilir
 • Saksıya Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir?

Bir bitkiyi yetiştirmek oldukça güzeldir. Hatta insan psikolojisine iyi geldiğini de belirtmekte fayda var. Hangi sebepten olursa olsun bir şey yetiştirmeye karar verdiyseniz, herhangi bir tohum almanız muhtemeldir. Bu tohumları ekmek sıradan veya basit görünse de, aslında öyle değildir. Bu yazıda çiçek tohumu nasıl ekilir ve bunu en doğru şekilde nasıl yapabileceğinizi aktaracağız. O halde hemen başlayalım:

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir?

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir
Çiçek Tohumu Nasıl Dikilir

Çiçek tohumu ekimi doğaçlama bir süreç değildir. Yani tohumu ektikten sonra kendi haline deyimi yerindeyse su yolunu bulur gibi bir şey söz konusu olamaz. Çiçek tohumu ekiminden sonra bakıma ihtiyaç duyar. Bu sadece çiçek tohumları için değil, diğer tohum çeşitleri için hatta bitkiler için de geçerlidir.
Gerçekten sağlıklı bir şey yetiştirmek istiyor ve yine sağlıklı bir süreçten geçmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bunlara şu şekilde kısaca değinelim. Yazı sonucunda yapmak istediğiniz şey hakkına mutlaka bir fikir sahibi olacaksınız. Şimdi çiçek tohumu nasıl ekilirin ilk adımına geçelim:

Önerilen İçerik: Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir: İyi Bir Ortam Yaratın

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir

Çiçek tohumunu nereye ekmek istiyorsunuz? Evinizdeki saksıya veya kapınızın önündeki bahçenize mi? Her neresi olursa olsun ortam çok önemlidir. Başarılı bir ekim karmaşık değildir, önce bitkilerin çimlenmesi için neye ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz.
Bunlar üç şeydir ilki ısı, diğer ikisi ise tohumu uykusundan uyandırmak için nem ve biraz ışıktır.  Yeni başlayanlar için ideal olan, ilk ekimini güneş gören bir pencerenin kenarında yapmanızdır.

Yani saksıya ekim yapmışsanız bu saksıları güneş gören cam kenarlarında tutun. 
İlkbahar ve yaz aylarında doğrudan toprağa ekim yapmak da oldukça mümkündür. Bahçenize ekim yapacaksanız, bahçenin kuytu bir köşesinde değil de daha aydınlık yumuşak olan bir bölgesinde yapabilirsiniz. Çiçek tohumu nasıl ekilirin ikinci adımına geçelim:

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir: Doğru Toprak ve Saksı Seçimi

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir
Çiçek Tohumu Nasıl Dikilir

Ekiminizi yapacağınız zemin önemlidir. Besinlerle çok zenginleştirilmiş olması gerekmez. Bahçe toprağı toplayın veya hazır toprak karışımı satın alın. Bitkiniz 3/4 yaprak aşamasını geçtiğinde ona biraz daha zengin bir toprak sağlayabilirsiniz. Fakat başlangıç olarak zengin bir toprak tavsiye edilmez. Çünkü tohumun büyümesini ilk etapta yavaşlatacaktır zengin toprak.  

Çiçek tohumu ekimi için hangi bitkiyi seçtiğiniz önemlidir. Fakat standart çiçekler ise her türlü toprağın ve saksının kullanılabilir olduğunu hatırlatalım. Yani bir gül yetiştirmek için illa özel bir saksı veya bir toprak almanıza gerek yok. Aynı şey diğer çiçek türleri için de geçerlidir (egzotik bitkiler hariç). Çiçek tohumu nasıl ekilirin üçüncü adımına geçelim:

Tohum Derinliğinin Belirlenmesi

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir
Saksıya Tohum Nasıl Ekilir

Tohumunuzun boyutu, onu toprağa veya saksı karışımına ne kadar derine batıracağınızı belirleyecektir. Genel olarak, ekim derinliğinin tohumun çapının 3 katına eşit olması gerektiğini unutmayın. Tohumunuz küçük mü? O halde çok fazla derine gömmenize gerek yok. Eğer çiçek tohumu ekimi için kullandığınız tohum fasulye boyutu kadar ise, o halde 3-5 cm derinliğe gömün.

Zaten filizlenmeye, kök salmaya başladığında daha da derine inecektir. Başlangıç etabında daha da derine gömüldüğünde gelişim sürecini göremezsiniz. Şimdi çiçek tohumu nasıl ekilirin dördüncü adımına geçelim:

Tohumu Ekmek

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir
Saksıya Tohum Nasıl Ekilir

Çiçek tohumu ekimi hakkında, tohum ekimine kadar ki olan sürece kadar bilgi sahibi edindik. İşte şimdi dört gözle beklediğimiz adım, yani tohumları ekebiliriz. Saksıdaki veya bahçenizdeki toprağa tohumun yaklaşık üç katı büyüklüğünde bir delik açmanız gerekir. 

Bir kalem yardımı ile bunu yapabilirsiniz. Çimlenmeden emin olmak için sadece bir tane değil, üç tohum ekmeniz tavsiye edilir. Ardından deliği elle tıkayın ve toprağı sıkıştırın. Tohumların yerinden çıkmaması için ufak bir sulama ile sulayın. Sulama kabınız yoksa, plastik su şişesi ve iğne kullanarak çok kolay bir sulama kabı yapabilirsiniz. Çiçek tohumu nasıl ekilirin son ve en önemli adımına geçelim:

Gelişim Süreci

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir
Saksıya Tohum Nasıl Ekilir

Çiçek tohumlarını ektiniz ve geriye sadece beklemek kalıyor. Eğer tohumlarınızı saksıya ektiyseniz, toprağı gün ışığından mahrum bırakmayın. Gün ışığına çıkarın ve suyunu eksik etmeyin. Su verirken sürekli veya çok fazla vermekten kaçının. Günlük su vermeniz yeterlidir. Fakat bir bardak dolusu vermek yerine, çok az vermeniz daha makuldur. Yani bir bardağın çeyreği kadar idealdir.  Amaç nemli fakat ıslak olmayan bir toprağa sahip olmaktır.

İlk yeşermeler genelde birkaç gün veya bir hafta içerisinde kendini belli eder. Bu yeşermeler kök salma ile başlar. Düzenli olarak sulamaya ve bakımlarına devam edin.

Bitki tohumları ektikten sonra 6-8 hafta içinde gelişmelidir. Herhangi bir sorunu erkenden görmek için bakımlarını ihmal etmeyin. Anlayacağınız gibi tohum ekmek karmaşık değildir, ancak farklı aşamalar hakkında iyi bir bilgi gerektirir. Bahçecilikteki en önemli şeyin deney yapmak olduğunu unutmayın! En iyi tecrübeyi yine siz kendiniz deneyimleyeceksiniz.

Fotoğraf Kaynakları:
https://www.freepik.com/
https://unsplash.com/


4.9/10 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. hiç bilmediğim ama yapmayı çok istediğim bir konu bitki yetiştirmek .bu bakımdan çok iyi oldu bu yazı

 2. Çok açıklayıcı adım adım anlatılmış. Bu sayede çiçek tohumlarını en doğru şekilde ekebilmek mümkün olacak. Teşekkürler.

 3. çiçek tohumu ekimi bakımı hakkında sayenizde bilgi sahibi oldum makale için çok teşekkürler

 4. Bende şimdi çiçek ekeceğim çok ayrıntılı güzel bir yazı olmuş emeği geçen herkese teşekkür ederim

 5. Çiçek tohumu nasıl ekilir hakkında o kadar araştırma yaptım ama en iyi bilgileri burada buldum

 6. çiçek tohumu nasıl ekilir hakkında o kadar araştırma yaptım ama en iyi bilgileri burada buldum

 7. Bu yazı için öncelikle teşekkür etmek istiyorum gelişim dönemi çiçekler için gerçekten çok önemli güzel bir noktaya değinmişsiniz emeği geçenlerin eline sağlık

 8. Anlatımı akıcı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Bizlere soru sormaya fırsat bırakmamış. Paylaşım için tşkler.

 9. Organik çiçek tohumu ve bitki tohumu toplamayı çok seviyorum fakat bunları bir türlü düzgün bir şekilde ekemiyorum verdiğiniz bilgiler sayesinde artık tohumlarım heba olmayacak

 10. Şimdiye kadar yetişmiş çiçek alıyordum bu yazıdan sonra çiçek tohum ekiminin sürecini öğrendim. Artık çiçek tohumundan ekeceğim

 11. Harika bir çiçek tohumu ekme ile alakalı yazı olmuş elinize sağlık tebrikler severek takip ediyorum yazılarınızı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu