Hikaye

Çenede sivilce çıkmasının 10 nedeni

Çenede çıkan sivilce sizi rahatsız edebilir. Hatta çeşitli cilt hastalıklarının bile habercisi olabilir. Vücudumuzda oluşan her bir sorunun mutlaka bir dayanağı mevcuttur. Çenede sivilce çıkmasının nedenleri de bunlardan birine dayanır. Erkeklere nazaran çenede çıkan sivilce, kadınlarda daha fazla görünmektedir.
 Bir çok etkenin sebep olduğu çenede sivilce sorununu belirli doğal veya medikal tedaviler ile geçirebilirsiniz. Bu yazıda bunlardan bazılarına yer verdik.

Cildin yetersiz temizliği

Çenede sivilce çıkmasının nedenleri

Çoğu kadın, bazı dönemlerde vücutlarının belli bölgelerinde çıkan sivilcelerden şikayetçidir. En fazla alın ve çene bölgesi etkilenmektedir. Sadece kadınlarda olmamak üzere erkekler de bu durumdan muzdariptir.
 Aşırı ter, yağ bezleri, tıkanmış gözenekler, ciltte toz gibi etkenler buna sebep olabilir. Bu gibi faktörler doğrultusunda aklınıza; “Çenede sivilce neden çıkar?” gibi sorular getirmektedir. 
 Kendiliğinden oluşan siyah noktalar, aşırı yağlı bir cilt gibi sorunlar cildin yeteri kadar temizliğine önem verilmediğini gösterir. Çenede sivilce çıkması rahatsız edici olabilir. Fakat yüzünüze gereken önemi vererek kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 
Yağlı bir cildiniz var ise, yağlı ciltlere özel olarak üretilen yüz temizleme jellerine başvurabilirsiniz.

Kadınlar için hormonal bozukluklar

Adet geçişlerinde yüzde sivilcelere rastlanabilir. Fakat bu sadece 1-3 gün arası için geçerlidir. Vücut normale döndüğünde sivilceler kendi kendine geçmelidir. Ancak her ay bu tarz sorun ile karşılaşırsanız doktor tavsiyesi almanızda fayda var.

Çenede sivilce neden çıkar


 

Yanlış beslenme

Süt ürünleri, fast food ve glisemik indeksi yüksek yiyecekler de çenede sivilce çıkmasına neden olur. Yüz derisinin sağlığını ve güzelliğini korumak için basit tatlandırıcılardan uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü fast food veya şekerli gıdalar ile beslenmek yüzde yağlanmaya yol açar. Çoğu kişide olmasa da, bu tarz durumlar görülmektedir.
 Şeker, karbonhidrat ve unlu mamülleri haddinden fazla tüketmeyin. Dengeli beslenmeye özen gösterin.
 
 Dengeli beslenmenin cildinizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmanın en kolay yollarından biri olduğunu unutmayın.

Stres

Psikolojik sıkıntılar, yorgunluk, depresyon gibi sıkıntılar çenede sivilce çıkmasına neden olabilir. Stres aknesi diye adlandırdığımız bu akneler genelde ufak ufak çıkmaktadır. Arkasından bir kaşıntı ve kızarıklıkta eşlik eder.  Çok stresli bir yaşa tarzı sonucu sadece çenede sivilce oluşmaz, vücudun farklı bölgeleri olmak üzere sivilcelenme görülebilir.  Kapsamlı bir medikal tedavi cildin güzelliğini ortaya çıkarabilir. Fakat unutmamak gerekir ki yaşam tarzınızda güzelliğinizi ortaya çıkarabilir. Stres yapmamaya çalışın. Ek olarak spor yapın, amaçsızca gezmelere çıkın. İlla uzaklara gitmeye gerek yok, oturduğunuz semti dolaşın. Yürümek, stres için önerilen en önemli uygulamalar arasındadır.  

Kozmetik ürünlerine karşı alerji

Başlıca bir sebep olarak kullanılan kalitesiz kozmetik ürünleri çenede sivilce çıkmasına sebep olur.
 Kozmetik ürünler sadece çenede sivilce çıkmasına neden olmaz, aynı zamanda yüz hatlarında da belli bir alerjik reaksiyon gösterir. Tahriş, döküntü, şişme ve kızarıklık gibi şikayetleriniz var ise, kullandığınız ürünle birlikte doktorunuza başvurmanızda fayda var.
 Genel olarak daha kaliteli ve bilindik markalara ait kozmetik ürünleri kullanmaya çalışın. Satın almak istediğiniz ürünün ilk olarak başka kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarına göz gezdirin. Ciltte istenmeyen bir durum fark ederseniz, o ürünü kullanmayı bırakın.

Çenede neden sivilce çıkar

Çene ile sürekli temas halinde olmak

Gün içerisinde bazı istemsiz hareketler ile sürekli çene ile temas halindeyiz. Masabaşında çalışırken sakal ile oynamak, öğretmeni dinlerken kalemi çene hizasında tutarak çeneye değdirmek gibi günlük rutinler sonucunda çenede sivilce çıkmasına zemin hazırlar. Bu tarz alışkanlıklarınız bırakmanın vakti geldi. Gün içerisinde ki hareketlerinize dikkat edin, ellerinizi ve cildinizi dezenfekte etmeye çalışın.  

Maske

Maske ile çalışmak zorunda olan kişiler, belli bir süre sonra ağız ve burun kısımlarında kızarıklık yaşarlar.
 Uzun süre maske takmanın sonucunda yüzde yağlanma görünür. Bu yağlanma normalinden daha fazla olduğu için, etki ettiği bölgede aknelere ve kızarıklıklara yol açar. Özellikle de zor zamanlardan geçtiğimiz şu dönemlerde, yüz temizliğine daha fazla dikkat etmeliyiz.
 

Uyku eksikliği

Uykusuzluğun uzun vadede bazı zararları olduğunu bilmekteyiz. Aynı zamanda uykusuzluk, stres hormonu olan kortizolu tetikler. Çok fazla kortizol hormonu, yüzdeki sebum miktarının fazla olmasına yol açar. Bunun sonucunda da, yüzde döküntüler meydana gelir. Aynı zamanda sivilcelenme de baş gösterir.
 Uyku sorununu halletmeniz gerekmektedir. Belli bir uyku düzenine uymaya özen gösterin. Fark ettiniz mi? Size, “çenede sivilce neden çıkar?” hakkında bazı tavsiyeler vermekteyim. Şunu görmüş olmalısınız ki, her bir sorunun altında bir başka sorun yatıyor. Uykusunu düzene sokmak isteyen bir kişi, farklı sorunlar ile başa çıkmak zorunda kalıp strese girmiş olacaktır. Tabii ki bu yazının tamamını okuduysanız, stresin çenede sivilce çıkmasında rol üstlendiğini bilmektesinizdir. Yaşam tarzınız hakkında en iyi düzeni siz belirlersiniz. Burada yazılanların, (bloglabs) sadece tavsiye olduğunu unutmayın. ;

çenede-sivilce


 

Tedavi sürecindeki ilaçların yan etkisi

Herhangi bir hastalık nedeni ile bazı ilaçlar kullanıyorsanız, bu kullandığınız ilaçların yan etkisi olarak çenede ve yüz bölgelerinde sivilce çıkabilir. Özellikle de antibiyotik kullanımlarınızı doktorunuzun size önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin.
İlaçlardaki bazı birleşimlere alerjiniz olabilir. Kullandığınız ilacın size yan etki yaptığını düşünüyor iseniz, mutlaka doktorunuza başvurun.

Kötü çalışma ortamı ve havaya maruz kalma

Çalıştığınız iş yeri tozlu dumanlı veya yağlı olabilir. Bu hava koşullarında cildiniz zarar görebilir. Çenede çıkan sivilce sebeplerinden biri bu da olabilir. Havada ki bakterileri göremeyiz, hangisinin bize karşı zararlı olduğunu anlayamayacağımız için, gezdiğimizde veya birinin hapşırmasına maruz kaldığımızda yüzüm etkilenebilir.

Sonuç olarak

Cildin çok hassas olduğu bazı noktalar vardır. Bu insandan insana değişmektedir. Fakat yine de önlemini bırakmamak gerekiyor. Çünkü ilerleyen süreçlerde yüzde leke veya başka tür enfeksiyon tarzında sorunlar ortaya çıkabilir.

Kaynaklar: Ateliernubio.fr, polaar.com

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu