Kişisel Gelişim
Trend

Kendi İyiliğiniz İçin Başkalarının Fikirlerini Dinlemek Ne Zaman Gerekli?

Her fikir, var olan bir başka fikirden doğar

Scamper düşünme tekniğinin temel felsefesi der ki, her fikir var olan başka fikirden doğar. Birçok kişisel gelişim videolarının veya konuşmacısının, “başkalarının fikirlerini dinlemek” hakkında olan söylemlerine denk gelmişsinizdir. Aslında bir yere kadar haklı olabilirler. Çünkü yeteri kadar kafaya takıyor veya hemen karar değiştiren bir bireyseniz, başkalarının fikirlerini umursamamak sizin için iyi olabilir.
Ama şöyle bir şey var ya karşıda ki kişinin fikri ya da söylemi sizin için iyiyse? O halde yine de başkalarının fikirlerini dinlememek mi gerekiyor?

Bilindiği gibi, başkalarının düşüncelerinin iyi veya kötü olanları vardır. Burada asıl önemli olan, kimin düşüncelerini önemsemeli ya da kimlerin düşüncelerini kendimize adapte etmeliyiz. Bu makale başkalarının fikirlerini dinlemek konusuna iyi bir ışık tutacaktır.

Başkalarının Fikirlerini Dinlemek Neden Önemli? Ya da Önemli Mi?

Etrafınız da kendi işinize bakmanızı ve başkalarının düşünceleri takmamanız gerektiğini söyleyen kişiler veya çeşitli videolar da görmüşsünüzdür. Zaten kişisel gelişim makalelerinin büyük bir çoğunluğunda da bu böyle aktarılır. Başkalarının fikirlerini dinlemenin önemini şöyle sıralayabiliriz;

  • Bazı Ayrıntıları Fark Edemeyebilirsiniz: Bir durumu iyi analiz ettiyseniz ve ne yapmanız gerektiğini zaten bilseniz bile, bazı şeyleri atlamış olabilirsiniz. Bir iş veya konu üzerinde küçük ve önemli detayları gözden kaçırabilirsiniz. Çevrenizde sizin bu durumunuz ile ilgili düşüncelerini paylaşan insanlar, siz fark etmeseniz de kaçırdığınız bir noktaya değinmiş olabilirler. Uzun lafın kısası, başkalarının düşüncelerini dinlemek bir noktada kaçırdığınız şeyleri görmenize yardımcı olabilir.
  • Duygularınıza Kapılıp Gidebilirsiniz: Şüphesiz ki her insanın etkilendiği bir şey vardır. Kimileri yağmur yağmasından dolayı bile karamsar bir havaya giriyorken, kimileri ise çok farklı sebeplerden dolayı duygu değişimine uğrar. Sizin de böyle olduğunuz bir zaman dilimi mutlaka vardır. Bu gibi zamanlar içerisin de başkalarının fikirlerini önemsememek gerekse bile, dikkate almaya değer olmalılardır.
  • Başkalarının fikirlerini dinlemek ayrıca empati kurmamızı ve başkalarının düşüncelerine saygı göstermemizi sağlar. Başkalarının fikirlerine açık olmak, daha iyi bir iletişim kurmamıza ve sorunların daha iyi çözülmesine yardımcı olur.
  • Ayrıca, başkalarının fikirlerini dinlemek, kendimizi geliştirmemize yardımcı olabilir. Farklı düşüncelere açık olmak, kendi düşüncelerimizi sorgulamamıza ve geliştirmemize yol açabilir. Başkalarının fikirlerini dinlemek, yeni fikirlerin ve çözümlerin keşfedilmesine de yardımcı olabilir.
başkalarının fikirlerini dinlemek
başkalarının fikirlerini dinlemek hakkında fotoğraf

Başkalarının Bizim Hakkımızda Olan Düşünceleri Önemli Mi?

Nefret ettiğiniz veya haz etmediğiniz kişi ise elbette değil. Pek umursanmayacağını elbette biliyorsunuzdur. Kiloluysanız ve karşınızda olan kişi siz bunun farkında değilmişsiniz gibi anlatıyorsa, zaten niyetinin pek iyi olmadığının farkındasınızdır. Fakat burada tekrar Scamper düşünme tekniğine gidelim:

Her fikir var olan başka fikirden doğar.

Buradan da anladığımız şey şu olmalı, her düşünce farklı bir düşünceyi tetikler. Başkalarının bizim hakkımızda olan düşünceleri, bize karşı tutum ve davranışlarını belirleyebilir. Bu nedenle, insanlar genellikle diğer insanların kendileri hakkında ne düşündüğünü önemserler ve oldukça kafaya takarlar.

Ancak, herkesin kendine özgü bir bakış açısı ve deneyimleri olduğu için, başkalarının bizim hakkımızda olan düşünceleri her zaman doğru ya da adil olmayabilir. Bu nedenle, başkalarının bizim hakkımızdaki düşüncelerine fazla takılıp kalmak, kendimizi gereksiz yere strese sokabilir veya özgüvenimizi zedeleyebilir.

Başkalarının bizim hakkımızdaki düşünceleri, bize bir geribildirim sağlayabilir ve kendi davranışlarımızı veya tutumlarımızı değiştirmemiz gerektiğinde faydalı olabilir. Ancak, her zaman başkalarının düşünceleriyle örtüşen bir davranış sergilemek, kişisel kimliğimizi ya da özgünlüğümüzü kaybetmemize neden olabilir.

Sonuç olarak, başkalarının fikirlerini dinlemek, daha geniş bir perspektif kazanmamızı, empati kurmamızı, kendimizi geliştirmemizi ve yeni fikirlerin keşfedilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, başkalarının fikirlerini dinlemek, kişisel ve toplumsal gelişimimiz açısından son derece önemlidir.

Önerilen Yazılar:
Mandela Etkisi Nedir? Nelson Mandela’dan Günümüze Gelen Yanlış Anlaşılma
Botoks Kaç Günde Etkisini Gösterir? Tutmazsa Ne Yapılır?
Geçmişten Günümüze Süregelen Türk Geleneksel El Sanatlarımız Nelerdir?

Değindiğim Kaynak: https://deepeddypsychotherapy.com/therapy-other-people/

4.8/6 - (5 votes)

Sarp YLMZ

Merhaba, ben Sarp. Kişisel gelişim ve teknoloji konularına olan ilgim nedeniyle Bloglabs sitesinde adminlik ve içerik üreticiliği yapıyorum. Özellikle makale yazmak ve yeni bilgiler öğrenmek beni heyecanlandırıyor. Bloglabs sitesinde yazdığım yazılar genellikle kişisel gelişim ve teknoloji konularına odaklanıyor. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak okuyuculara faydalı bilgiler sunmaya çalışıyorum. Özellikle teknoloji konusunda, sadece yeni ürünlerin özellikleri hakkında değil, aynı zamanda teknolojinin hayatımızdaki etkileri ve gelecekte neler olabileceği hakkında da yazılar yazıyorum. Bloglabs'ta içerik üreticisi olmak benim için oldukça keyifli bir deneyim. İnsanlarla iletişim kurmak, onların ilgisini çekmek ve farklı konularda farkındalık yaratmak beni mutlu ediyor. Yeni şeyler öğrenmekten ve bunları yazılarımda paylaşmaktan büyük bir zevk alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu