Kişisel GelişimYaşam Tarzı

İstediğini elde etmek isteyenler için başarıya giden yollar

Bir yerlerde gördünüz mü bilmiyorum, ama ben bu yazıyı yazmak için araştırma yaptığımda başarıya giden yol için dua diye bazı şeyler ile karşılaştım. Başarılı olmak istiyoruz, hatta bunu elde etmek istiyoruz.
Ne yazık ki çoğumuz bunun nasıl olacağı hakkına en ufak bir fikre bile sahip değildir.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Georgia Üniversitesi’nde yetkili bir profesör, en büyük danışmanlık ajansının kurucusu ve başkanı olan David Joseph Schwartz, başarının ne olduğunu ve en önemlisi, nasıl elde edileceğini ilk elden biliyordu.

Çünkü kendisi bu konuda birçok kitap yazmıştır ve büyük çapta kişisel gelişim kitapları arasında yerini almıştır. Bu yazıda başarıya giden 10 yolu size kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Şunu unutmayın, buradaki başarılı olmak ile ilgili cümleleri okuduğunuzda başarı ufukta görünmez. Sadece siz çalışarak ona ulaşabilirsiniz. İstediğini elde etmek isteyen kişilerin yaptığı gibi çok çalışmak gerekir. Bu sadece motivasyon katar, gerisi sizin elinize kalmış bir şeydir.

başarıya giden yollar

Nasıl başarılı olunur?

Başarılı olmak konusunda pek başarılı olamayabiliriz. Bunu kendimize de bağlayabilir hatta çevremizdeki yaşam tarzının bir etkisi olarak da görebiliriz. Başarılı olmak için öncelikle kendinize belirli bir hedef belirlemeniz gerekir.  Şu soruyu sormaktan çekinmeyin:
Tam olarak ne elde etmek istiyorum?  Öncelikli hedefim nedir?  Eğer size bir getirisi ve sizi geliştirme konusunda bir fayda sağlayan bir şey değilse, bu bir hobi olmalıdır.

Hedefiniz çekici, arzu edilir ve en önemlisi ulaşılabilir olmalıdır.  Sonuçta, yüksek hedefler sizi pes ettirir. Hedefinize giden yolda, tüm zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak birkaç aşamayı özetlemeniz gerekir.  Bir hayale doğru atılan her adımı insan kendine güvenini kazanır.

Başarılı olmak için bazı yollar

Standart başarıya giden yol ne diye sorulduğunda, aslında başarıya giden yolun kendi içimizde olduğundan bahsedilir. Size bununla kalmadığını ve başarılı olmak için daha da çeşitli yollar olduğunu söylemek isterim:

NET HEDEFLER BELİRLEMEK

başarıya giden yollar
başarıya giden yollar

Uzmanlar, net ve ölçülebilir hedefler belirlemenizi tavsiye ediyor. Çünkü ulaşılamaz bir hedef sadece hedef olarak kalmaz, vaktinizi ve enerjinizi de yitirmenize sebebiyet verir. Hedefinizin ne olduğunu ve ne istediğinize karar verin. Özellikle de bu hedefin size gelecek getirisini de düşünün.

Başarılı olmanın yollarından birinin çok çalışmak olduğu gerçeği

başarılı olmak için çok çalışmak

Başarılı insanların çoğu, başarıya ulaşmak için çok çalışmanız gerektiğini ve bunun sonucunda er ya da geç hedefinize ulaşacağınız konusunda hemfikirdir.  Yeterince sıkı ve tutarlı bir şekilde çalışırsanız, elbette istediğiniz sonuca biraz daha yaklaşacaksınız.

Herhangi bir alanda başarılı olmak için en az 10.000 saat çalışmanız gerektiğine dair bir genel kural var. Bu, kendi alanlarında olağanüstü başarılar elde etmiş insanların işlerine ne kadar (veya daha fazla) adadıklarıdır.

Tembel olmayın, çünkü ömrümüz kısa. Ayrıca tembel bir yaşam tarzı kötü bir alışkanlığa dönüşebilir.

Milyonerlerin büyük çoğunluğu servetlerini sıkı çalışma ve birikim yoluyla elde ettiler. Başarılarını yıllar içinde inşa ettiler, kelimenin tam anlamıyla sıfırdan büyüttüler.

Başarılı olmak için çok çalışmaktan fazlasını yapmanız gerektiğini anlamış olmanız gerekmektedir aynı zamanda verimliliğinizi de artırmanız gerekiyor. 

Yeni şeyler öğrenmeye yatırım yapın

Yatırımdan kastım para ile yapılan yatırımlardan ziyade, bilgiye yatırımdır. Müzik dinlemek yerine bir podcast dinleyebilirsiniz. Bir şeyin veya bir bilgiyi öğrenmenin işinize ne zaman yarayacağını bilemezsiniz. Anca unutulmamalıdır ki her zaman bilgiye ve öğrenmeye yatırım yapılmalıdır, ne şekilde olursa olsun.

Başarıya ulaşmış kişiler çalışmanızı, ufkunuzu genişletmenizi ve kendini geliştirmeyi tavsiye ediyor.  Seviyeniz ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla fırsat açılacaktır.  

Elbette yükseköğrenim almaktan bahsetmiyoruz.  Alanında önde gelen yazarların kitaplarını okumaktan, alanında tanınmış uzmanların eğitimlerine katılmaktan bahsediyoruz.  Başkalarının deneyimine güvendiğinizde, hedeflerinize daha hızlı ulaşabileceksiniz, bu da hedefinize bir adım daha yaklaşacağınız ve bu yolda fikir sahibi olacağınız anlamına geliyor. Türkiye’de amacı öğretmek olan onlarca kişi var. Bu kişilere ulaşmayı deneyin.

Şunu eklemek isterim, her kitap fayda sağlamaz. Alanınızda sizi yetkinlik sahibi yapacak ve gerçekten de ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz kitapları okuyunuz.

Planlı ilerleyiş süreci

başarılı olmak için planlı ilerleyiş süreci

Planlı bir şekilde çalışmalarını yürüten kişi ve kuruluşların, planlı bir şekilde ilerlemeyen kişilere göre ortalama olarak daha başarılı olduğunu biliyor muydunuz?  İstediğini elde etmek isteyen kişilerin planlı bir çalışma yürütmesi gerekmektedir. Günlük olarak veya aylık olarak bir çalışma hedefi belirlenmeli ve bu yolda disiplinli bir şekilde ilerleme kaydedilmelidir. Unutmayın, no pain no gain.

Çeşitli zorluklar ile karşılaşacağınızı unutmayın

Başarıya giden yolda zorluklar

Yukarıda şöyle bir cümle geçti; “no pain no gain”. Acı yoksa kazançta yoktur değil mi? Başarılı olmak istediğiniz hedeflerinize doğru yol alırken, zaman zaman başarısız olacağınızı unutmayın. Gerek motivasyon eksikliği olur, gerekse hiçbir şey yapmama isteğiniz olur. Asla vazgeçmemeye çalışın. Birçok start-up girişimci para kaybetmekten korkar.

Burada şunu anlamalısınız ki, kendi işinizi kurarsanız ve daha önce hiç iş deneyiminiz yoksa, o zaman bir şey için para ve zaman kaybetmeniz gerçeğini kabul etmeniz gerekir.
Geri dönüşün olmaması gibi büyük bir riski de kabul etmeniz gerekir.  
Aynı şekilde, herhangi bir zor görevi üstlendiğinizde, sıkıntılar ve zorluklarla karşılaşacaksınızdır. Eğer başarısız olduysanız, o zaman coşkuyla ayağa kalkmalı ve tekrar denemelisiniz.  Aksi takdirde başarı elde edilemez.  Edison’un lambasını icat ederken 10.000 başarısız girişimde bulunduğu söylenir.  Bunu kimin düşündüğünü bilmiyorum, ama hayatta genellikle en güçlü olanın değil, en maksatlı olanın kazandığı olur.  Sen pes edene kadar oyun bitmez.  

Kaynaklar:
https://americanlifestylemag.com/life-culture/health/make-your-life-a-success/
https://sixads.net/blog/how-to-be-successful-in-life/

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu