Kişisel Gelişim
Trend

Başarılı insanların en etkili ve en iyi alışkanlıkları

Başarılı olmak için sadece hayal etmek gerekmez. Ek olarak çeşitli alışkanlıklar ve rutinlerde elde etmek gerekir. Başarılı insanlar genelde kendilerine dayatılan rutinlerden ziyade, kendi oluşturdukları rutine uymayı tercih ederler.
Her konuda alışkanlık edinilebilir. Burada anlatmak istediğimiz şey, başarılı olmak isteyen kişilerin başarılı insanların alışkanlıklarının farkına varmasıdır. İşte karşınızda hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de daha da başarılı olmanızı sağlayacak çeşitli alışkanlıklar:

Başarılı insanlar ne yapar? Vakitlerini nasıl değerlendirirler?

Zamanınızın kıymetini biliyor musunuz? Televizyon veya Netflix hiç fark etmez, burada geçirdiğiniz sürenin aleyhinize işlediğinizin farkında olabiliyor musunuz? Evet, kafa dağıtmak ve film kültürünü genişletmek güzeldir. Ancak, yapmanız gereken bir iş, ödev veya proje mevcut ve siz bunlardan kaçmak için vaktinizi öldürüyorsanız, çok yanlış yaptığınızın farkında değilsinizdir.
Hani büyüklerimizin bir lafı vardır; “vaktinin kıymetini bil”. Sizce bunu söyleyen kişiler vaktiyle zamanlarının değerini bildikleri için mi böyle söylüyorlardı?

Eskiden yapmak istediğiniz şeyleri ama bir türlü yapmadığınız şeyleri bir düşünün. Şu vakte kadar yapmak istediğiniz şeylere devam etseydiniz şu an sonuç nasıl olurdu?

1-Erken kalkarlar

başarılı insanlar erken kalkarlar
başarılı insanların alışkanlıkları

Bu artık bir başarı klişesi haline gelmiş bir tavsiyedir. Fakat gerçekte olan da bu, erken kalkmak. Başarıya giden yolda erken kalkmak listenin en başında yerini alır. Erken kalkmak demek, daha fazla zaman ve daha fazla kendine ayırabileceğin vakit demektir. Bazıları bunun farkında ve bundan olabildiğince en makul şekilde yararlanmaya çalışıyorlar.
Peki biz faydalanıyor muyuz? Erken kalktığınızda spor yapabilir, dil öğrenebilir, istediğiniz bir konuda çalışabilirsiniz. Sabahın erken saatleri en verimli olduğunuz zaman olduğu için bunu değerlendirin. Siz de başarılı insanlar gibi bu alışkanlığı edinmeye çalışın. Unutmayın erken kalkmak, her şeyin başıdır.

2-Her zaman aktif olurlar

başarılı insanların alışkanlıkları
başarılı insanların alışkanlıkları

Yaşadığımız çağda aktif olmak bir nimettir aslında. Bu aktiflik sadece işe git eve gel dışarı çık gibisinden değildir. Örneğin Vogue genel yayın yönetmeni Anna Wintour sadece bir dergi yönetmiyor, aynı zamanda bir sürü şeyi yönetirken tenis de oynuyor.
 Birçok başarılı iş adamı, havasız ofislerde pazarlık yapmak için zaman harcamak yerine futbol oynamaya ya da sörf yapmaya gider. Fiziksel olarak aktif olmanın beyin fonksiyonu için de çok önemli olduğu ortada olan bir gerçektir. Sporu ve iyi beslenmeyi hayatınıza yerleştirmeyi deneyin. En azından sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalışın.

3-Eleştiriyi kabul ederler ama kesinlikle başkaları ile kendilerini kıyaslamazlar

Başarılı olmak

Buradan anlamanızı istediğim şey başarılı insanların alışkanlıkları yerine, yaşadıkları yaşam tarzıdır. Kimisi yaşam stili ile, kimisi ise hayata bakış açısı ile ön plana çıkmaktadırlar. Günümüzde sürekli bir kıyaslanma hali ve sürekli bir eleştiri hali olduğunu görmüşsünüzdür.
Yapılan eleştiriler çok kalp kırıcı olabilir, haklısınız.

Ancak olaya başka bir şekilde yaklaşmanızı ve bakmanızı söylemek istiyorum. Her eleştiriyi ciddiye almayın, ama birileri bu eleştirileri tekrarlıyor ise bir dönüp kendinize bakmanızı isterim. Şöyle ki, diyelim kilolusunuz ve çevreniz size sürekli kilolu olduğunuz hakkında eleştiriyor. Yine haklısınız insanların dış görünüşleri ile dalga geçilmez, kötü konuşulmaz.

Depresyona girmek yerine ya da onlar bana bunu söyledi diye üzülmek yerine, neden kilo vermeye başlamıyorsunuz? Sürekli başarısız olmak, başarıya ulaşmaya çalışan kişilerin yaşadığı bir durumdur.
Başarılı insanlar diğer insanları rakip olarak görmek yerine onları potansiyel arkadaşlar, iş ortakları ve hatta rol modelleri olarak görürler. Her başarılı insan kendi değerinin ve uzmanlığının farkındadır ve kendini başkalarıyla karşılaştırmanın bir anlamı olmadığının farkındadır. 

4-Ailelerine ve sevdiklerine yakındırlar

Başarılı olmak
Başarılı olmak

En başarılı kişi bile aile veya arkadaşların dikkatine ve desteğine ihtiyaç duyar. Çünkü birçok insan için çalışmanın ana motivasyonu kesinlikle ailedir. Aile her şeydir, değil mi? Uzun çalışmalar sonucunda bir başarıya ulaşabilirsiniz. Hatta bu uzun çalışmalar sonucunda iyi paralar da kazanabilirsiniz.
Aynı zamanda kaybettiğiniz paralarınızı da uzun saatler çalışma sonucu kazanabilirsiniz.

Ancak üzülerek belirtmek istiyorum ki, tekrar bir aileyi kazanamazsınız. Ailenizin kıymetini bilin, onların desteğine ihtiyacınızın olacağını unutmayın. Sadece aile değil, yakın arkadaşlarınız da ailenizdir.

5-Her gün yeni bir gün ve yeni bir şey demektir

Pazartesi’lerden nefret edenlerden misiniz? Etmeyin. Çünkü Pazartesi demek, yeni bir başlangıç demektir. Diyetlerinizde başarısız olabilirsiniz, sınavlarınızda başarısız olabilirsiniz, yapmak istediğiniz işte başarısız olabilirsiniz ama her Pazartesi olduğunda bunu başarabileceğinizin farkında olmalısınız.

Yani Pazartesi günleri, isteyipte başlamadığınız sürekli ertelediğiniz şeyler için yeni bir başlangıç rotasıdır. Aynı zamanda her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Her gün müzik dinliyorsanız, müzik dinlemek yerine başka bir şeyler dinlemeyi deneyin. Podcast olur, ezberlemek istediğiniz dilin kelimeleri olur veya herhangi bir ders olur, yeter ki siz öğrenin.

6-Denemekten ve risk almaktan korkmuyorlar

Risk almak

Başarılı insanların alışkanlıklarına baktığımızda, aslında denemekten pek korkmadıklarıdır. Korkularının üstüne kolayca gittiklerini hepimiz biliyoruz.

Bu adam bunu nasıl yapmış?“, “O kadar battı, halen çabalamaya devam etmekten bıkmadı mı?“, “Elindeki her şeyi kaybetmesi çok yakındır…
Bu sözler tanıdık geldi mi? Bu sözleri genelde sürekli deneyen ve denemekten bıkmayan insanlara karşı söylemektedirler. Başarılı insanların alışkanlıklarından bahsederken eleştirileri iyi bir şekilde yönettiklerinden bahsettik.
Bunun aynısı risk alma için de geçerlidir. Bazı insanlar sırf korktukları için birçok fırsatı geri tepmektedir. Denemeden kaybedeceğinizi bilemezsiniz. Denemekten ve risk almaktan korkmayın. Hayata bir defa geliyorsunuz, en fazla ne olabilir ki?

7-Trendlere ve bir sonraki modaya bağlı değillerdir

Siz bir sonraki İphone modelini bekliyor musunuz? Ya da elinizde var olan bir şeyin sırf bir üst modeli çıktı diye onu değiştirmek istiyor musunuz? Bunu yapmayın.
Bu şekilde bir yaşam sürdürmek hep bir sonrakinin üst modelini beklemek, tutarsız biri ve eşyalar ile mutluluğu arayan bir kişi olduğunuzun bir göstergesidir.

Telefon üzerinden devam edelim, elinizdeki telefon artık işinize yaramıyor ve ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ise bunu değiştirmek sizin için bir ihtiyaç haline gelir. Ancak sadece zevk için değiştiriyorsanız, hayat boyu böyle devam edeceğinin farkında varmanızda fayda var.
Elinizdekinin kıymetini bilin ve her başarılı insan gibi moda döngüsüne aldanmayın.

8-Geçmişte yaptıkları hatalar ve yanlışlara takılmazlar, olanlar geçmişte kalmıştır

Başarılı insanların alışkanlıklarına bakıldığında bu insanların bazı kişiler gibi geçmişe takılıp kalmaması oldukça göze çarpmaktadır. Geçmişte birçok hata yaşanmış olabilir, bu doğal olan bir şeydir. Yeni bir iş kurmak isteyen kişi zamanında batmış olabilir, bununla birlikte çok yüksek paralar da kaybetmiş olabilir.

Geçmişteki başarısızlıklardan ders alın ama orada yaşamayın. Geçmiş yerine geleceğe odaklanın

Hayat geçmişleri kafaya takmak için çok kısa, bu yüzden gelecek ve şu an bulunduğumuz durum bizim için daha önemlidir. İşte bahsini ettiğimiz insanlara baktığımızda, geçmişi pek takmadıkları veya bundan etkilenmediklerini görürüz. Etkili insanların 7 alışkanlığı adlı kitaba baktığımızda da bunu görürüz.

9-Spor ve fiziksel aktivitenin kıymetini bilmektedirler

Ben trene, tramvaya veya bir otobüse bindiğimde bir Türk olarak etrafta pek fit insan göremiyorum. Fitten ziyade sağlık konusunda da ülkece pek gerilerdeyiz sanırım. Sağlık bizim herşeydir. O yoksa zaten başarılı olmak gibi bir durumumuzda olamaz. Çünkü en ufak bir sağlık sorunu hayatımızı mahvetmeye yetebilir. Diş ağrısı veya baş ağrısı çektiğiniz bir geceyi düşünün. Üstelik bunu her gece çekenler var. Sağlığımıza dikkat etmeli ve dengeli beslenmeliyiz.

Fiziksel aktivite temiz bir zihni destekler. Bunun sonucunda daha iyi düşüncelere ulaşabiliriz. Hatta daha aktif kalabiliriz. Neden bunu değerlendir meyelim ki?

10- Kendi amaçları doğrultusunda hareket ederler

Hedefe ulaşmak

Sevdikleriniz olsa bile, başkalarının hayallerini gerçekleştiremezsiniz. Buradan kasıt bir başkasının hayatına kendini adamak diyebiliriz. Nitekim bazı insanlar adeta kendi hayatları yerine başkalarının hayatlarını daha çok önemserler. Amacınız neyse ona göre hareket etmeye çalışın. Başkalarına yardım etmek güzeldir, fakat başkalarına kendini adamak hiçte güzel bir şey değildir. Kısacası kendi hayatınızı, kendi ellerinizle mahvermiş olursunuz.

Buraya kadar başarılı insanların alışkanlıklarını anlatmaya çalıştık. Başarılı olmak veya sürekli başarısız olmak problem değildir, önemli olan sonraki adımda ne yapacağınızdır. Devam etmek mi istiyorsunuz veya yerinizde öyle kalıp, gelmeyecek olan bir yardımı beklemek mi istiyorsunuz?

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu