Hikaye

Babasını Covid-19 aşısını yaptırması için 12 saat boyunca sırtında taşıyan gencin hikayesi

Babasını Covid-19 aşısını yaptırması için 12 saat boyunca sırtında taşıyan genç ve hikayesi

Hiç şüphe yoktur ki bazı zor zamanlardan geçiyoruz. Bir şekilde hepimizin ya yakın çevresi ya da bizzat kendimiz bu hastalığa yakalanmışızdır.
Fakat zaman içerisinde etkili veya etkisiz sonuçları tam olarak bilinmese de belirli aşılar geliştirildi.
Aşı olmak isteyen bir kişi en yakın sağlık kuruluşundan aşısını olabilir.
Bu aşı olma sürecine giderken araba-otobüs veya yaya olarak gidilir öyle değil mi ?
Deyimi yerinde ise taş çatlasın 1-2 saat bekleme süresinden sonra aşımızı olup evimize dönebiliriz.
Fakat dünyanın bazı yerlerinde işler pek de böyle yürümüyor.
Amazon yağmur ormanlarını bilirsiniz. Bu ormanlarda halen medeniyetlerini dünyaya kapalı veya açık bir şekilde sürdüren bazı kabileler mevcuttur. Bunlardan birisi de “Zoé” kabilesidir.

Zorlu Yolculuk

Brezilyalı bir doktor olan Erik Jennings Simoes, kendi İnstagram hesabında yaptığı bir paylaşımda bulunduğu bölgede olan bir kabile yerlisinin babasına Covid aşısını yaptırmak için 12 saat ormanda taşıma hikayesini anlatıyor.

Büyük şehirlerde covid aşısı olmak için, ilgili sağlık kuruluşuna müracaat edilip, kısa bir bekleme süresinden sonra aşı yapılır.
Ancak Amazon ormanlarının derinliklerinde yaşayan bu yerlilere aşı ekipleri ulaşmakta güçlük çekiyor. Doğal olarak onlar aşı olmaya kendileri gitmek zorundalar. Fakat, sakat olan veya yürümesini engelleyen farklı bir sorunu olan aile bireyinin aşısı için taşınıp ilgili birimlere götürülmesi de kabile üyesine aittir.
Zoé kabilesinden olan  24 yaşındaki Tawy, 62 yaşındaki babasını Amazon’un derin ormanlarından yetkili aşı merkezlerine götürmesi 12 saat sürdü. Fakat babasının rahatsızlığından dolayı ona aşı yapılması için 12 saat sırtında taşıdı.
Doktor Simoes’in BBC’ye bu konuda verdiği bir röportajda,

Bazı yerlilerin aşılama merkezlerine gelmeleri için çeşitli engebeli yollardan ve akarsulardan geçmeleri gerekiyordu. Tawy’de bunu yaptı. Tam 6 saat boyunca babasına aşı yapılması için aşı merkezine taşıdı. Daha sonrasında tekrardan eve geri dönüş yolunda 6 saat olmak üzere babasını geri dönüş yolunda taşıdı.

Şu ana kadar Zoé kabilesinden hiç Covid-19 vakası ile karşılaşılmadı. Bu onlar için bir şanstı, nitekim sadece bu ormanlarda yaşayan kayıtlı olan yerlilerin 1000’den fazlası hastalık sebebi ile hayatlarını kaybetmiştir. Bu sadece bildiğimiz bir sayı. Bilmediğimiz onlarca vakanın olduğunun farkındayız.

Zoé kabilesi

Zo’é kabilesi 300’den fazla kişiden oluşuyor, 1982’ye kadar izole olarak kaldı. Tamamen çıplak oldukları ve fotoğrafta da görebileceğiniz gibi alt dudağına örümcek maymun kemiği yerleştirildiği için biliniyorlar.
Yetişkin olduklarında bir tahta parçası ile değiştirseler de. Kızlar bu kemiği 7 yaşında, erkekler 9 yaşında dudağına sokarlar. Bu sadece bir süs, güzelliğin sembolüdür.
1980’lerde bazı misyonerler kendileriyle temasa geçtiler ve o zamandan beri dış dünyayla temaslarını sürdürmeye karar verdiler.

Ziyaretçilerin getirdiği hastalıklar nüfuslarını büyük ölçüde azalttı ve yok olma eşiğine geldiler. Sadece 40 yıldır modern bilimi biliyorlar, fakat daha da iyi bildikleri bir şey var ki, Covid-19 hastalığı onları yok edebilir, çünkü bağışıklık sistemleri yurtdışından gelen hastalıklara hazır değildir. Onlarca yıl önce aşılanmaları gereken diğer hastalıklarda olduğu gibi, ancak aşılanırlarsa kurtulabilirler. Bu nedenle Tawy, köyünün yakınında bir aşı merkezi kurulduğunu öğrendiğinde, babasını 12 saat sırtında taşımaktan, aşıya götürmekten çekinmedi. Wahu, fotoğrafta görüldüğü gibi dizlerinde ki sorundan dolayı yürüyemiyor.
Bazılarımıza evlat sevgisi veya baba sevgisi için güzel bir ders niteliğinde…

-BlogLabs

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu