Sağlık
Trend

Rahim İçi Yapışıklık (Asherman Sendromu) Nedir? Gebelik Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Rahim İçi Yapışıklık Nedenleri
 • Asherman sendromu tedavisi?
 • Rahim içi yapışıklık neden olur?
 • Asherman Sendromu Sonrası Gebelik Mümkün mü?

Rahim içi yapışıklık bir diğer adı ile asherman sendromu: Hamile kalma arzusunda olan birçok kadının karşılaştığı bir sorundur. Çeşitli istatistiklere göre infertil çiftlerde asherman tanısı konulan hastaların oranı %2,2 ile %22 arasında değişmektedir. Menstrüasyon sorunları olan ve aynı zamanda üreme kaybı olan kadınlara, vakaların %2,8’inden %45.5’ine kadar rahim içi yapışıklık tanısı konur.

Son istatistiklere göre ikincil kısırlığa sahip kadınların neredeyse yarısında belirleyici olan rahim faktörü asherman sendromudur. Bu yazıda rahim içi yapışıklık neden olur, bir diğer adı olan asherman sendromu nedir ve belirtileri nelerdir gibi konuları inceleyeceğiz.

Asherman Sendromu Nedir?

Asherman Sendromu Nedir
Rahim içi yapışıklık neden olur?

Bu hastalıktan muzdarip olan kadınlarda, bir tür travma nedeniyle rahimde yara izi veya yapışıklıklar oluşur. Sadece bir travmadan kaynaklanmaz, aynı zamanda çeşitli çevresel faktörler sebebi ile rahim içi yapışıklık görülür.

Adını patolojinin ilk ayrıntılı tanımını yazan ve araştıran doktor Joseph Asherman‘dan almıştır. Bu hastalığın diğer isimleri intrauterin sineşi, endometrial skleroz veya halk dili ile rahim içi yapışıklık olarak bilinir. Bu sendromu rahim duvarlarını kaplayan mukoza tabakası atrofiden muzdaripken, yani dokunun normal beslenmesi durur ve sonucunda da kadın vücudundaki rahmin fizyolojik fonksiyonlarını bozar. Rahim içi yapışıklık değişikliklerin bir sonucu olarak, sperm hareketine bir engel nedeniyle adet işlevi bozulur, hamilelik şansı düşük hale gelir.

Ayrıca rahim deformitesi sonucunda bağırsaklardaki problemlerle kolaylıkla karıştırılabilen çeşitli ağrı semptomları ortaya çıkabilir. Bu durumdaki ana ayırt edici özellik, ağrının döngüselliği ve menstrüasyonun başlangıcındaki vazgeçilmez artışıdır.

Şiddetli vakalarda rahmin tüm ön ve arka duvarları birbirine kaynaşabilir, yapışabilir. Daha hafif vakalarda ise rahimin daha küçük bölgelerinde yapışıklıklar görülebilir. Yapışmalar kalın veya ince olabilir ve nadiren ayrılamaz hale gelebilir veya birbirine bağlanabilir.

Rahim İçi Yapışıklık Nedenleri

Rahim içi yapışılık nedir

Hastalığın gelişimine etki eden faktörler bulaşıcı ve travmatik hastalıkların yanı sıra iç organlardan kaynaklanan nedenlerdir. Bununla birlikte rahmin iç astarına doğrudan hasar en yaygın neden olarak kabul edilir. Yani kürtaj yaptırmış bir kişi veya rahim ameliyatı olan bir kişinin rahim içi yapışıklık yaşaması çok olasıdır.

Bu hastalık rahim travmasını takiben ortaya çıkar. En sık karşılaşılan rahim içi yapışıklık nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Tekrarlanan veya agresif kürtaj;
 • Sezaryen doğum;
 • Rahim ameliyatları;
 • Endometriyumu yok etmeye yönelik müdahaleler (lazer, termal döngü, ısıtma teknikleri);
 • İç organ hastalıkları;

Erken müdahele edilmez veya dikkate alınmaz ise döngü bozuklukları, döngüsel ağrı veya kısırlık sorunları meydana gelebilir. Aynı zamanda hamilelik sırasında artan ve önemli bir risk ile: tekrarlayan düşükler, erken doğumlar ve doğum sırasında çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Rahim İçi Yapışıklık Belirtileri

Asherman sendromu belirtileri

Yapışıklıklar rahmin tamamen veya kısmen kapanmasına neden olabilir. Bu da kan akamadığı için adetin zayıflamasına veya tamamen kesilmesine yol açabilir. Üstelik ağrıya da neden olabilir.

Ek olarak, fonksiyonel mukoza zarlarının eksikliği ve skar dokusu yoluyla tıkanmalar nedeniyle hamilelik tamamen kesilir. Rahim içi yapışıklıklar hamilelik sırasında sorunlara neden olur, tekrarlayan düşükler, erken doğumlar veya doğum sonrası adet dögüsü bozulabilir.

Aşağıda size sunacağımız belirtiler genellikle en yaygın olanlarıdır.  Fakat şunu unutmayın ki bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Yani bloglabs.net adresi size hastalık tedavisi sunmaz, sadece bilgilendirme sunar. Bu tarz sorunlar yaşıyorsanız geç olmadan doktora başvurmalısınız. İşte en sık karşılaşılan rahim içi yapışıklık belirtileri:

 • Nadir adet görme, kahverengimsi kanama veya adet görmeme,
 • Düşük yapma,
 • Vajinal kanama,
 • Kısırlık,
 • Adet sırasında keskin bir  ağrı,
 • Aniden gelen vajinal ağrı

Belirtiler üstte sıralandığı gibidir. Tekrar etmekte fayda, eğer bu gibi belirtiler gösteriyorsanız çok daha fazla büyük bir sorun yaşamadan hemen bir doktora başvurmalısınız.

Asherman Sendromu Sonrası Gebelik Mümkün mü?

Asherman sendromu sonrası gebelik

Rahim içi yapışıklık hamile kalmanıza engel olabilir, ancak bu hamile kalamayacağınız anlamına gelmezBu sendrom, embriyonun implantasyonunu önleyecek ve düşüklere neden olacak rahim duvarlarının içinde endometriyum oluşumunu önleyebilir.

Asherman sendromu sonrası gebelik çoğu durumda mümkündür. Rahim içi yapışıklık tedavisi gördükten sonra hamile kalabilirsiniz. Kısırlık yanıltıcı olabilir çünkü nedeni belirlemek her zaman kolay değildir. Doktorunuz, kısırlığınızın ana nedeni olarak rahim içi yapışkanlık olarak teşhis ettiyse, bunu tedavi etmek hamileliği doğuma taşıma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu sendrom kısırlığa neden olur mu?

asherman-sendromu-nedir

Kısırlığın ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazen, aynı anda meydana gelen birçok farklı faktörün sonucu bile olabilir.
12 aylık denemeden sonra hamile kalamazsanız veya hamileliği doğuma taşıyamazsanız, doktorunuz kısırlığı teşhis etmek için birçok test yapabilir. 
Bu testler sırasında doktorunuz rahminizin içinde yara dokusu keşfedebilir. Rahminizin içinde çok miktarda skar dokusu olması kısırlığa neden olabilir. Evet kısırlığa neden olabilir, fakat iyi bir tedavi sonucunda sağlıklı sonuçlar almanın mümkün olduğunu unutmayın!

Asherman sendromu tedavisi

Rahim içi yapışıklığı tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Doktorunuz ile yaptığınız görüşme sırasında, bu durumun sizi nasıl hissettireceğini, yaşayabileceğiniz herhangi bir acı da dahil olmak üzere ve gelecekteki doğurganlık hedeflerinizi tartışmanız gerekiyor. Bir kadının belirti yaşamadığı bazı durumlarda, bir tedavi seçeneği aslında tedavi olmayabilir. Bununla birlikte, gelecekte hamile kalma gibi bir düşünceniz var ise, yara dokusunu kaldırabilecek tedavi seçenekleri vardır. 

Tedavinin temel amacı, yara dokusunu çıkarmak ve rahminizi orijinal boyutuna ve şekline getirmektir. Asherman sendromu tedavisi bu konuda yardımcı olabilir. Bu tedavinin temel amacı şu şekildedir:

 • Vajinal ağrıları gidermek;
 • Normal adet döngüsüne geri dönmek;
 • Hamilelik sorunlarını gidermek;
 • Çeşitli rahim içi yapışıklık sorunlarını gidermek ve sağlıklı bir rahime kavuşmak;

Doktorunuz rahminizdeki yapışıklıkları gidermek için histeroskopi kullanabilir. Histeroskopi sırasında doktorunuz rahminizin içine bakmak için histeroskop adı verilen ince bir alet kullanır. Bu araç aynı zamanda yara dokusunu çıkarmak için de kullanılabilir. Histeroskop vajinanıza, serviksinizden rahminize yerleştirilir. Bu işlem sırasında yara dokusu çok dikkatli bir şekilde çıkarılır. Bu prosedürün olası bir riski, skar dokusunu çıkarırken rahminizdeki sağlıklı dokuya zarar vermektir.

Hormonal tedaviler (östrojen), histeroskopiden sonra birkaç gün rahminizin içinde bırakılan küçük bir rahim içi kateter ile eşleştirilebilir. Bu, işlemden sonra tekrarlayan skar dokusu oluşumu riskini azaltacaktır. 
Aslında, östrojen endometriyumunuzun (rahim boşluğun iç astarı) iyileşmesini destekler, ön ve arka uterus duvarlarınız arasında fiziksel bir bariyer sağlar.
Böylece skar prosedürünü takip eden birkaç gün içinde birbirlerine yapışmazlar.

Rahim içi kateter takıldığında, olası enfeksiyonları önlemek için size antibiyotik verilecektir. Çok teknik ve medikal geldiğinin farkındayım, fakat burada ki yazının amacı bu hastalık hakkınnda bilgi sahibi olmanızı anlatmaktır. Olası sonuçları doktorunuz ile elbette tartışacaksınız.

Ağrılı kramplar, pelvik ağrıları veya kısırlık sorunları yaşadığınızı fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun. Rahim içi yapışıklık tedavi edilebilir bir durumdur. Tedaviden sonraki süreç genelde olumlu geçmektedir. Telaş yapmanıza gerek yok.

Kaynaklar:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448088/
https://www.healthline.com/health/womens-health/asherman-syndrome
https://www.dovepress.com/ashermans-syndrome-current-perspectives-on-diagnosis-and-management-peer-reviewed-fulltext-article-IJWH

4.9/17 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu