SağlıkYaşam Tarzı
Trend

Aralıklı oruç diyeti yapmalı mıyız? Aralıklı oruç saatleri nelerdir?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Aralıklı oruç nedir? Gerekli midir? Güvenli midir?
 • Herkes için bir diyet mi?
 • Aralıklı oruçla kaç kilo verilir?

Son zamanlarda aralıklı oruç hakkında sanki yeni bir diyetmiş gibi çokça konuşuluyor. Kilo vermek için bu tür bir diyeti takip eden ünlü kişiler, aralıklı oruç diyetinin ne kadar da faydalı olduğunu ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için ne kadar da etkili olduğundan bahsediyor. 
Bununla birlikte, daha öncesinden de aralıklı oruç biliniyor ve uygulanıyordu. Fakat dediğimiz gibi, popüler olmasını son 5-10 yıla borçluyuz. Nitekim 50 yıldır bilinen bir kilo verme yöntemidir. 

Kilo vermek isteyen kişilerin veya daha öncesinde kilo vermeyi deneyen kişilerin bildiği gibi, kilo verme süreci zahmetli ve irade gerektiren bir şeydir. Özellikle yüksek kilolara sahipseniz, ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Aralıklı oruç diyeti nedir? Nasıl yapılır? Aralıklı oruç saatleri nelerdir? gibi soruların cevabını bulacağınız bu yazıyı okumaya devam edin…

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti nedir

Aralıklı oruç nedir? Gerekli midir? Güvenli midir?

Basitçe söylemek gerekirse: ne zaman yediğinizin bir önemi yok, önemli olan ne zaman yemediğinizdir. Örneğin, öğlen 12-8 arasında yemek yemeye karar verebilir, ancak zamanın geri kalanını aralıklı oruç ile geçirebilirsiniz.

Birçok diyetten farklı olarak, yiyebileceğiniz veya yiyemeyeceğiniz yiyecek türlerini belirtmez. Tamamen ne zaman yediğiniz ve ne zaman yemediğinize odaklanan bir diyet türüdür. Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır kısmına değinmeden önce, aralıklı oruç diyeti nedir hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Çoğu örnek diyet listesinde intermittent fasting olarak geçer. Adına her ne derseniz deyin, çoğu diyetkolik kişinin odak noktasındadır.

Herkes için bir diyet mi?

Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce sağlık sorunlarından kaçınmak için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamak çok önemlidir. Özellikle bir patolojiniz veya hastalığınız varsa oruç tutmak sağlığınızı daha da kötüleştirebilir. Çocuklar, hamile ve emzikli kadınlar, kanserli, diyabetli veya yeme bozukluğu olan kişiler bu diyet türünü uygulamamalıdırlar.

Kendinizi riske atmadan bedeniniz ve sağlığınız için en iyisini bulmak yine sizin elinizde.  Aralıklı açlık, yemek yemenin, hatta yaşamın felsefesidir diyebiliriz.  
Çünkü birçok insan yemeği bir zorunluluk olarak görür ve hayatını buna göre şekillendirir.  Bir çokları için yemek aynı zamanda bir zevktir ve farklı yiyecekleri yemeyi, tadını çıkarmayı oldukça severler. Bu yüzdendir ki hem yiyelim, hem de kilo almayalım gibi söylemler etrafta sıkça dolanmaktadır. Hangi diyeti uygularsanız uygulayın, yemek yemeyi veya kısıtlamanız gereken gıdalar olduğunu unutmayın.

aralıklı açlık
aralıklı açlık

Aralıklı oruçla kaç kilo verilir?

Genellikle aralıklı oruçla kilo vermek istenir. Bu diyet sayesin de, belirli saatlerde yemek yiyebildiğiniz için daha az yemeye başlar, porsiyon boyutları küçülür ve daha az kalori tüketirsiniz.

Bir çalışmada, bilim adamları 3 ila 24 haftalık bir süre boyunca, aralıklı oruç uygulayarak çalışmaya katılan katılımcıların kilolarının %8’ine kadar kaybettiklerini hesapladılar. Sıkı durun devamında ise şöyle söyleniyor.
“Bu kişiler sadece aralıklı oruç diyetleri uygulayarak, hızlı bir şekilde kilo verdiler. Herhangi bir kısıtlama veya ek bir çaba olmadan bu kilolar verildi.

Buna ek olarak bel çevresindeki yağlarda yüksek oranda azalmalar görüldü. Yine de kaloriye bağlı olduğunu unutmayın…

Aralıklı oruç tutmanın faydaları

Aralıklı bir şekilde aç kalmak, vücudu yeniler. Sadece kilo vermek için bu yöntemin uygulandığını düşüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü bu beslenme biçiminin vücut üzerinde oldukçu faydası mevcuttur.

 • Kilo vermede zorlananlar için, aralıklı bir şekilde aç kalmak mükemmel bir çözümdür.
 • Uzun süreli bir şekilde aralıklı açlık diyeti uygulayan kişilerin, vücudunda ki hücrelerde yenilenme başlar.
 • Vücutta biriken ödemi atmak için en etkili yollardan biridir.
 • İnsülin direncini azaltır.
 • Vücudunuz da varolan hücreler yenilendiği için, birçok hastalığa fayda sağlayabilir.
 • Birçok araştırmaya göre ömrü uzatmak için veya genç kalmak için en etkili yollardan biridir.

Bu yöntem aynı zamanda konsantrasyonu da iyileştirir . International Journal of Obesity’de yayınlanan bir araştırmaya göre aralıklı açlık, yeni nöronların büyümesini teşvik ederek beyni uyarır. Daha da zinde kalmanıza yardımcı olur.

Aralıklı açlık, kardiyovasküler sağlığa da fayda sağlar. Bu yöntem kan basıncını düşürür ve kolesterol üretimini azaltır. Anlayacağınız aralıklı oruç faydaları yazmakla bitmez, eğer size uygun olmadığını düşüyorsanız yapmanız da tavsiye edilmez. Çünkü bir o kadar yararının yanında zararları da bulunmaktadır.

aralikli-aclik-diyeti-bloglabs-net
Aralıklı oruç saatleri

Aralıklı oruç nasıl yapılır?

Belli aralıklar ile aç kalmanız herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa, 12 saatlik bir oruç (12:12 programı) ile başlayabilirsiniz.

12 saatlik bir açlık süresi kolaysa, aralıklı açlık süresini 14 saat veya daha fazla saate çıkarmayı deneyebilirsiniz. Eğer zorlanıyorsanız, kısa kısa aralıklar ile kendinizi alıştırabilirsiniz.

Aralıklı açlık sırasında ne yiyebilirsiniz?

Aç kaldığınız süre boyunca sadece su, bitki çayları ve şekersiz kahve içmeniz önerilir. Diyetisyeniniz tarafından aralıklı oruç diyetinde genellikle acıktırmadığı için yüksek lifli gıdaları tavsiye edilir. En yüksek lifli gıdalar için makalemize buradan ulaşın

Diğer kalan saatlerde fazla kalori abartısı olmadan istediğiniz şeyleri yiyebilirsiniz. Abur cubur, fast food, kızarmış yiyecekler ve rafine tatlıları seçerseniz uzun vadeli sonuçlar elde edemezsiniz. Besleyici yiyecekleri sofranızdan eksik etmemeye çalışın. Aralıklı oruç diyeti nedir, nasıl yapılır ve faydaları gibi konulara değindik.

Aralıklı açlık saatleri nasıl olmalı?

Aşağıdan kendinize göre en uygun aralıklı oruç saatlerini seçebilirsiniz. Bu saatlerden deneme yanılma yöntemleri ile kendinize ait olanı ve zorlanmayacağınızı seçtiğinize dikkat edin. Başlangıç olarak aşağıdaki saatler sizin için uygun olabilir.

Kısa açlık saatleri:

 • Klasik 16/8, yani 16 saat boyunca aç kalınan bir süre olarak bilinmektedir. Bu süre, kadınlar için kabul edilebilir bir süredir. Bu 16’lık saatin yarısı genelde uykuya gittiği için,pek zorlayıcı olmayan diyet listeleriyle birlikte uygulanmaktadır. 
 • OMAD diyeti, günde sadece bir oğün yemeyi hedefleyen bir diyettir. Aralıklı açlıkta 20/4 olarak bilinmektedir. Bir diğer adı ise savaşçı diyeti olarak bilinir.

Bir diğer seçenekler;

 •  5/2. Yani, beş gün boyunca normal programınıza göre yiyebilirsiniz ve iki gün boyunca yiyeceklerden tamamen uzak durabilir veya minimum miktarını 500-600 kcal aralığında bırakabilirsiniz. Kesinlikle art arda aç kalmamalısınız. Bunu iki güne bölüp Salı ve Cuma olarak planlayabilirsiniz.
 • 36 saat boyunca yiyeceklerden tamamen uzak durma. Yani Cumartesi günü sabah saat 8:00’de kahvaltı yapıp pazar akşamına hiçbir şey yememeniz gereken bir programdır. Zorlayıcı değil mi?
 • 48 saat boyunca aç kalmak. Aralıklı oruca karşı dayanıklı olduklarını düşünen insanlar genellikle iki gün tutmayı denerler. Yeni başlayan kişiler için kesinlikle uygun değildir. Çünkü migreniniz var ise tetiklenir, halsizlik ve çeşitli şikayetleriniz meydana gelir. Fakat bu programı uygulayan kişilerin en çok istediği şey hızlı bir şekilde kilo vermektir. Kendi saatlerinizi oluşturmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Siz de kendinize ait aralıklı oruç diyetini oluşturabilir ve kendi saatlerinize göre hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Şunu anlamalıyız, bu tarz aralıklı açlıklar ile hem irade kontrolü hem de daha sağlıklı bir yaşam tarzının kapılarını açmış oluruz. Ne de olsa, hayat güzeldir…

Kaynaklar:
https://www.nature.com/articles/nrn.2017.156
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3680567/
https://goforward.com/blog/physical-health/intermittent-fasting-101-the-science-behind-it-who-its-good-for-and-how-to-start
https://www.healthline.com/nutrition/16-8-intermittent-fasting

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu