Akıllı TelefonlarDonanımHaberlerMobilTeknoloji
Trend

5G hakkında her şey: 5G Nedir? Nasıl Çalışır? Neler yapılabilir?

Gün geçmiyor ki teknoloji ilerlemesin. Dünya’nın bazı ülkeleri neredeyse tamamen 5G’ye geçmiş durumda. 5G teknolojisi yeni bir teknoloji değil, sadece Türkiye buna hazır değil, veya böyle gösteriliyor. Her ne olursa olsun, bu yeni mobil ağ her zamankinden daha hızlı, daha güçlü ve daha güvenilir olmayı vaat ediyor. Bu yazıda 5G nedir, 5g ne zaman gelecek ve neler yapılabilir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

5G nedir? 5G nasıl çalışır?

5G nedir?

5G, mobil teknoloji standartlarının beşinci neslidir. Sadece 40 yılda kablosuz teknolojide inanılmaz ilerlemeler kaydedildi. 1980’lerin başında, ilk nesil kablosuz teknoloji olan 1G, bize kablosuz telefonlara (mobil iletişim) erişim sağladı. Bu cihazlar sadece konuşmak için kullanılıyordu ve veri aktarım kapasiteleri neredeyse sıfırdı. 
Diğer kablosuz teknolojiler ile birlikte kullanılamıyordu. Sadece kızılötesi bağlantılar ile birbirleri ile bilgi alışverişlerine girebiliyorlardı.
Yıllar geçtikçe, 1990’ların başında piyasaya sürülen ikinci nesil 2G ile cep telefonlarımızın ses kalitesi, güvenlik ve veri aktarım kapasitesi önemli ölçüde arttı. Bu, mobil e-posta ve mesajlaşma servislerini başlattı. Yani 2G kullanmaya başladığımız zamanlarda, yeni yeni mesajlaşmanın temelleri atılıyordu. Tüketiciler, artık insanlara doğrudan mesaj gönderebildikleri için çağrı cihazlarını (ankesörlü telefonlar) cep telefonlarıyla değiştirmeye başladılar.


İlerleyen zamanlarda, 2G’nin eksiklikleri elbette hissedildi.
Örneğin uzaklara erişim aşırı derecede zordu veya çeşitli problemler ile karşı karşıya kalınıyordu. Bu gibi durumlar 3G’nin doğmasına vesile oldu.
3G ağları, yüksek hızlı aktarımlardan, multimedya erişiminden ve internetten daha fazla yararlanmamızı sağladı. Başka bir deyişle, telefonlarımız artık daha uzak mesafelerdeki kişilere sorun yaşamadan ulaşabiliyor, internette dolaşabiliyor ve resim-dosya gibi multimedya mesajlaşmayı mümkün hale getirebiliyordu.

5G Teknolojisi

Her yenilik, bir öncekinin eksiğini kapatmaya yönelikti

Ve yine ilerleyen süreçlerde, daha hızlı bağlantı ve daha düşük İnternet maliyetleri sayesinde 4G, yeni uygulamaların ve yeni hizmetlerin başlatılmasını teşvik etti. Akıllı telefonlarımızdaki sosyal medyaya ve diğer birçok uygulamaya erişmenin yanı sıra veri göndermeye, internette gezinmeye, video izlemeye izin verdi. 3G’de de bunları yapabiliyorduk. Fakat 4G resmen sosyal medya akışında dolaşmaya izin verdi. 3G ile Facebook kullandığınız zamanları hatırlayın.

Buraya kadar okuduğunuz kısım, 5G nedir sorusunu cevaplamadı. 1G’den 4G’ye kadar ki süreçte, neredeyse tüm sorunlara bir çözüm bulduklarını görebilirsiniz. Her yeni gelen teknoloji, bir önceki teknolojinin açığını kapatıyor, ek özellik ve güncellemeler ile destekliyor. Peki ama 5G teknolojisi nasıl çalışır? Neden ihtiyaç duyuldu? Ne gibi yeniliklere yer verilecek?

5G teknolojisi yeniliği hedeflemektedir

5G, kablosuz telekomünikasyonu derinden değiştirecek. Daha fazla cihaz içerecek ve daha hızlı iletişim ile, daha yüksek hız sağlayan ağların yolunu açacak.
Oturduğunuz bölgede bulunan baz istasyonu, muhtemelen 4/4.5G’nin üzerine çıkamıyor. Çünkü Türkiye’ye 5G gelmiş değil. Bununla ilgili çeşitli çalışmalar yapılıyor. Fakat 2023 yılında Tükiye’de 5G’nin kullanıma sunulması planlanıyor.

2019’da yaşanan 5.8’lik İstanbul depremi buna bir örnektir. Çünkü tüm hatlar tamamen etkisiz hale geldi. Operatörler tarafından yapılan açıklamalarda sebebinin, kullanıcıların aynı anda yakınlarına ulaşmak için mobil telefonlarından arama yaptıkları için, istasyonlarda çeşitli düşüş problemleri meydana geldi ve aramalar çöktü.
İşte 5G, geniş bant yapısı ve hızlı bağlantısı sayesinde bu tarz sorunları ortadan kaldıracak.

Her şeyden önce 5G, aşırı veri tüketimine hızlı yanıt vermeyi amaçlar. Çeşitli operatörlere göre, kişi başı düşen aylık kullanım verisi yılda %40 artıyor. 2025’te her beş kullanıcıdan biri, her ay 200 GB tüketecektir. Bu nedenle 5G’nin birincil ilgi alanı kullanıcılara hızlı yanıt vermektir: istasyonlar, havaalanları ve hatta stadyumlar gibi çok yoğun alanlarda yeni frekanslar sayesinde verimliliği arttırmayı hedeflemektedir.

5g-nedir-nasil-calisir-faydalari-bloglabs-net (2)
5G Teknolojisi Bağlantı Ağı

Mobil cihazlarda ve Steam oyunlarında daha yüksek indirme hızı

Elbette akıllı telefon kullanıcılarının 5G’den kazanacakları bir şey olmayacağını söylemek yanlış olur. 5G teknolojisi, çok yüksek hızlar ile ağır içeriklerin indirme sürelerini önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü son model çıkan telefonların kayıt kalitelerine bakarsanız, 4K ve 8K çözünürlükte çekim yapabildiklerini göreceksiniz. Bu videoları internet ortamına yüklemek, elimizde var olan yükleme hızları ile hayli bir zaman almaktadır.
5G’nin gelişi, video oyunu meraklılarını da memnun etmelidir. Akıllı telefonların sürekli artan gücünün yanı sıra, oyun geliştirme stüdyoları gelişmektedir. Bundan ötürü yeni çıkan oyunlar artık yüksek dosya boyutlarına ulaşmaktadır. 5G teknolojisi, indirme sürelerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Türkiye’de 5G

5G yeni bir teknoloji olmasının yanı sıra, çeşitli altyapılar ile desteklenmesi gerekiyor. Ülkemizde BTK tarafından yapılacak olan frekans ihalesinin ardından, 5G için kurulumu sağlanacak olan baz istasyonlarının çalışmaları başlatılacaktır. Genel tarih 2023 olarak belirlenmiş olsa da şu an 5G’ye çok erken bakılmaktadır. Umarız çalışmalar olumlu yönde ilerler.
Bu yazıda 5G nedir, nasıl çalışır, ne zaman gelecek, n gibi soruların temel olarak cevaplarını vermiş bulunmaktayız. İlgili kaynaklar aşağıda paylaşılacaktır.

Kaynaklar:
https://digitalbachat.in/how-tos/how-does-5g-work/
https://www.qualcomm.com/5g/what-is-5g
https://www.twi-global.com/technical-knowledge/faqs/what-is-5g#:~:text=Benefits%20for%20business-,How%20Does%205G%20Work%3F,at%20a%20much%20faster%20rate.
http://www.emfexplained.info/?ID=25916Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu