Hikaye

2022 yılının makyaj trendi MAVİ: Büyüleyici bir görünüm için mavi renk nasıl kullanılır

Yıllarca süre gelen moda trendine 2022’de eklenmiş oldu. Türkiye’de pek farkında olan insan sayısı az olsa da 2022 makyaj trendleri dünyada bir hayli rağbet görmektedir. Makyaj trendi olarak en iyi başlangıç yılı olarak hiç şüphesiz 2022 yılıdır. Çünkü geçen son 2 sene içerisinde ne modanın anlamı kaldı, ne de bizim trendleri takip etmemizin bir anlamı kaldı.

Moda ve stilde göz alıcı bir 2022

Güzellik standartlarındaki evrimimiz kıvılcım olduysa, son yıllarda  covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan bozulma, makyaja  yönelik bu heyecan verici yeni yaklaşımın ortaya çıkmasına katkıda bulunan engel olmuştur.
Küresel kriz, alışkanlıklarımızı tamamen değiştirdi ve buna bağlı olarak makyaj yoluyla moda trendlerini alt üst etti.  Bu nedenle 2022 yılı yaratıcılık ve çekicilik açısından zengin olmayı vaat ediyor! En azından temenniler bu yönde…

2022 yılı makyaj trendini bulmak için çok uzağa değil de, sadece 90’lı yılların sonları ve 2000’li yılların başlarına dönmemiz gerekiyor. 1998 yılında çekilen Buffalo ’66 filmini izlediniz mi? İşte bu filmde rol alan Layla karakterini canlandıran Christina Ricci‘nin gözlerinden ilham alınmıştır.

2022 yılı makyaj trendi: mavi göz farı Buffalo ’66

Mavi, 2022 yılının makyaj rengi mi?

Bizim coğrafyamızda genelde toprak rengi makyaj daha çok rağbet görmektedir. Dışarıda dolaşarak bunun örneklerini görebilirsiniz. Kültürümüzden gelen bir şey midir bilinmez, fakat mavi göz farı çok cafcaflı olarak görülür. Hafif toprak rengi makyaj ile her cilt güzel görünebilir.
Bundan dolayı daha çok rağbet görmektedir. Neyse geçmişe dönelim. Mavi far, 2000’li yıllarda çok rağbet görmese de, 2022 yılına girdiğimizde çoğu sosyal medya akışında mavi far paleti görünmektedir.

Bir yılın trendini bir kişi belirlemez. Euphoria dizisinden örnek vermek gerekirse, diziyi izleyen kişiler bir süre sonra oyuncuların hayranı oluyorlar ve onların yaşam tarzlarına özeniyorlar.
Aynı şekilde bu başka şeyler için de geçerlidir.
Bu yaşam standartlarına özenen kişiler kendilerine de yaptıkları yeni stilleri paylaşma ihtiyacı duyuyorlar. Bu paylaşım sonucunda da yine bu tarzı benimseyen binlerce kişiye daha ulaşılıyor, ve kelebek etkisi burada devreye giriyor.
İşte karşımızda yeni bir trend başlamış oluyor. Dikkat edin! Önemli olan herkesin uygulaması değil Önemli olan herkesin bunu kabul görmesi, yani beğenmesi.

2022 yılının makyaj trendi MAVİ: Büyüleyici bir görünüm için mavi renk nasıl kullanılır
2022 makyaj trendi mavi far

Dizi ve filmler, sosyal medya fenomenleri, bir anime veya herhangi bir ünlünün bir akım başlatması yeterli oluyor bir noktada. Elbette trend böyle oluşmaz, fakat çoğunluk neyse trendde (rağbet gören) o oluyor.

Ayrıca SS22 Moda Haftası sırasında  trendin bu yıl sürmeye ve kendini göstermeye mahkum olduğunu gördük. Dünyaca ünlü tasarımcılar Prabal Gurung ve Jason Wu da mavinin anın rengi olduğunu ilan ettiler.

Böylece maksimalist makyajın yeni normal olduğu doğrulandı! Öyleyse neden mavi ile başlamıyorsunuz? Bu rengin tüm cilt tonlarına ve göz renklerine uyduğu bilinmektedir. O halde sizde akıma kapılın!

2022 yılı için mavi göz farı nasıl yapılmalı

Mavi göz farı çok iddalı olmasına rağmen her yerde karşılaşabiliriz. Toprak rengi göz farını toplu taşımada, sokakta yürüyen insanlarda görebiliriz. Fakat mavi far için bunu söyleyemeyiz. Üstte dediğimiz bizde b-cafcaflı olarak bakılır. Her aile ve kültür için bunu söylemiyorum. Fakat bugün dışarı çıktığınızda toplu taşıma gibi basit buluşma noktalarında kaç insanda mavi far gördünüz. Genelde kadınların tercih ettiği toprak rengi makyaj olarak bilinen kahverengi fardır.
Eğer daha önce bu rengi hiç yapmadıysanız, özel buluşmalarınızda veya çeşitli etkinliklerde bu rengi kullanabilirsiniz.
En sevdiğimiz yıldızlardan ilham alabiliriz. Bizim unuttuğumuzu ve geçmişe gömdüğümüzü sandığımız makyaj stili, bugün önümüze 2022 yılı için makyaj trendi olarak gelmektedir.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY
Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu